Kiedy warto postawić na rebranding, czyli zmianę identyfikacji wizualnej firmy? - Codium | Software House

Kiedy warto postawić na rebranding, czyli zmianę identyfikacji wizualnej firmy?

Projektowanie Marketing Wszystkie
04/08/2022
5 min

Budowanie marki to podstawa, a zarazem jeden z celów praktycznie każdej strategii marketingowej. Niekiedy jednak zachodzi potrzeba wprowadzenia mniejszych lub większych zmian w pewnych elementach identyfikacji wizualnej firmy – to proces, który określa się właśnie jako „rebranding”. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat i kiedy przeprowadzić rebranding.

Co to jest rebranding?

„Rebranding” można zdefiniować jako proces zmiany wybranych lub wszystkich elementów wizerunku marki. Zadania wykonane w ramach rebrandingu przeważnie skupiają się na identyfikacji wizualnej, lecz mogą także dotyczyć kwestii takich jak forma i zasady komunikacji firmy z klientami czy nawet zastosowanie nowej nazwy.

 

Często rebranding obejmuje również odświeżenie oferowanych produktów lub ich opakowań. Celem takich działań jest w zasadzie wprowadzenie nowej koncepcji marki, by dostosować się do istotnych zmian w sytuacji przedsiębiorstwa lub trendów rynkowych.

Przykład

Rebranding przybiera wiele form. W ten sposób można określić zarówno sukcesywne zmiany w stylistyce produktów czy opakowań, jak i kompletną zmianę marki po fuzji z innym przedsiębiorstwem.

Rebranding a lifting i redesign

To terminy, które są ze sobą ściśle związane, jednak odnoszą się do zmian w nieco innym zakresie. Przede wszystkim należy podkreślić, że rebranding jest najbardziej rozległym spośród tych trzech procesów.

 

Lifting to po prostu wprowadzenie stosunkowo niewielkich modyfikacji graficznych elementów marki – na przykład unowocześnienie logo. Rebranding skupia się z kolei na poprawieniu tych części, które obecnie nie wspierają działań marketingowych firmy wystarczającą skutecznością.

Kiedy przeprowadzić rebranding?

Istnieje wiele sytuacji, w których takie działania będą wskazane. Pracując nad odnowieniem wizerunku firmy, warto wcześniej dowiedzieć się, kiedy przeprowadzić rebranding. To dobry wstęp do opracowania skutecznego planu, a także analizy wpływu zmian na strategię marketingową firmy.

 

Fuzja lub przejęcie marki przez inną firmę

 

Połączenie dwóch firm przeważnie pociąga za sobą także połączenie ich brandingu. Rebranding to dobry sposób, by uniknąć faworyzowania jednej z części nowego przedsiębiorstwa i budować skuteczny marketing od podstaw w ramach nowej marki.

 

Wejście na nowy rynek

 

Nie brakuje firm, które dostosowują swoją markę pod kątem konkretnego rynku. Przykładem mogą być tutaj chociażby chipsy Lay’s, które są dostępne pod różnymi nazwami w poszczególnych regionach, zmieniając także niektóre z innych elementów identyfikacji marki. W tym przypadku kluczowa będzie dokładna analiza grupy docelowej na nowym rynku.

 

Znaczące zmiany w strategii lub ofercie firmy

 

Twoja firma wprowadza zupełnie nową strategię lub próbuje ukierunkować swój marketing na inną grupę odbiorców? To również dobry moment, by wdrożyć rebranding.

 

Słabe rezultaty działań marketingowych

 

Jeśli aktualnie stosowana strategia marketingowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów, być może problem leży właśnie w marce. Sporo firm odnotowuje wzrost sprzedaży i innych kluczowych wskaźników po rebrandingu – wcześniej należy jednak dokładnie określić, który element identyfikacji marki stanowi problem.

 

Przykład

Firma Ruch S.A. ponad 10 lat temu wprowadziła nowe logo i znacząco zmieniła większość elementów marki, by unowocześnić swoją identyfikację wizualną. Efektem był wzrost sprzedaży o ok. 10%.

Kiedy nie stawiać na rebranding?

Równie istotną kwestią jest określenie, kiedy lepszym wyborem będzie pozostanie przy obecnej marce. Oto przykłady sytuacji, które mogą sugerować potrzebę rebrandingu, jednak mogą prowadzić do słabych rezultatów.

 

Znudzenie obecną identyfikacją wizualną

 

Nawet jeśli z „wewnętrznej” perspektywy obecny branding może wydawać się stary i nudny, klienci mogą często odbierać markę zupełnie inaczej. Nie można zapomnieć o korzyściach, które płyną z długotrwałego budowania zaufania do firmy. Jeśli identyfikacja marki jest wciąż pozytywnie oceniana przez klientów, rebranding może wręcz zaszkodzić – przed podjęciem decyzji warto przeprowadzić stosowne analizy.

 

Sporo firm zupełnie celowo pozostaje jak najdłużej przy tym samym brandingu, by czerpać z jego rozpoznawalności wśród grupy docelowej. Idealnym przykładem jest Coca-Cola, która korzysta z tego samego logo i charakterystycznej kolorystyki już ponad 100 lat, wprowadzając jedynie niewielkie, kosmetyczne zmiany.

 

Próba „przykrycia” kontrowersji

 

Może się wydawać, że rebranding to odpowiednia reakcja na kryzys wizerunkowy – w rzeczywistości często jest jednak zupełnie inaczej. Klienci od razu poznają, że to próba zatuszowania kontrowersyjnych działań. Pozostanie przy obecnym brandingu i naprawa relacji w inny sposób przeważnie będzie lepszym wyborem.

 

Zmiana w strukturze firmy bez wprowadzenia nowej strategii

 

Nowe przywództwo firmy często chce zaznaczyć swoją obecność poprzez wprowadzenie nowego brandingu. Nie zawsze będzie to właściwe działanie – warto zadbać, by rebranding w tej sytuacji towarzyszył faktycznym zmianom w ofercie czy strategii marketingowej firmy.

Przykłady udanego rebrandingu

Zastanawiając się nad tym, jak i kiedy przeprowadzić rebranding, warto zainspirować się przykładami firm, które skutecznie wdrożyły takie zmiany. Nie trzeba szukać daleko – na polskim rynku jest sporo przedsiębiorstw mogących pochwalić się pozytywnymi efektami po rebrandingu.

 

Jednym z nich jest Żabka, która w 2017 roku zdecydowała się na wdrożenie zupełnie nowego wizerunku. Choć charakterystyczny, rysunkowy wizerunek żaby w logo był bardzo rozpoznawalny, został zastąpiony uproszczonym, zielonym napisem. Jednocześnie odświeżono także wnętrze sklepów i wygląd materiałów marketingowych, nadając całości bardzo spójnego, nowoczesnego stylu.

 

Efekt? Wzrost liczby sklepów w całej Polsce z 3,6 tys. do ponad 8 tys. w 5 lat – nie ma wątpliwości, że częścią tego sukcesu był udany rebranding. Warto jednak zaznaczyć, że towarzyszyły mu także niemałe zmiany w modelu działania firmy.

 

Do najgłośniejszych przykładów udanego rebrandingu wśród zagranicznych firm z pewnością należy zaliczyć zmiany w identyfikacji wizualnej Old Spice. Marka dezodorantów przez pierwszą dekadę XXI wieku stopniowo traciła klientów na rzecz swoich konkurentów – aż do momentu wprowadzenia nowego brandingu, skupionego głównie na młodszych odbiorcach. Istotną rolę odegrała tutaj nie tylko zmiana logo i innych wizualnych elementów, lecz także opracowanie serii wciągających, niemal kultowych już reklam. Już po roku sprzedaż produktów Old Spice wzrosła aż dwukrotnie!

FAQ

Często zadawane pytania

Co to jest rebranding i jakie zmiany może obejmować?

Rebranding to proces zmiany wybranych lub wszystkich elementów wizerunku marki. Może on obejmować modyfikacje identyfikacji wizualnej, nazwy, komunikacji z klientami oraz odświeżenie produktów lub ich opakowań.

Jakie są główne różnice między rebrandingiem, liftingiem a redesignem?

Rebranding to najbardziej rozległy proces, obejmujący zmiany w całym wizerunku marki. Lifting dotyczy stosunkowo niewielkich modyfikacji graficznych, podczas gdy redesign odnosi się do bardziej kompleksowych zmian w wyglądzie produktów lub usług.

Kiedy warto przeprowadzić rebranding?

Rebranding może być wskazany w przypadku fuzji lub przejęcia marki przez inną firmę, wejścia na nowy rynek, znaczących zmian w strategii lub ofercie firmy, a także w przypadku słabych rezultatów działań marketingowych.

Jakie są sytuacje, w których lepiej pozostać przy obecnej marce?

Lepiej pozostać przy obecnej marce, gdy identyfikacja wizualna nadal jest pozytywnie oceniana przez klientów, gdy rebranding może zostać odebrany jako próba zatuszowania kontrowersji lub gdy zmiana marki nie jest związana z faktycznymi zmianami w ofercie czy strategii firmy.

Jakie są przykłady udanych rebrandingów?

Jednym z udanych rebrandingów na polskim rynku był rebranding Żabki, który przyczynił się do wzrostu liczby sklepów i nowoczesnego wizerunku marki. Zagranicznym przykładem jest rebranding Old Spice, który po zmianach w identyfikacji wizualnej i strategii reklamowej zwiększył sprzedaż dwukrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Eryk Kałużny Codium Eryk Kałużny

Zainteresowany designem, fotografią i wszelką inną aktywnością artystyczną. W życiu prywatnym jeździ na rowerze szosowym i słucha muzyki elektronicznej.

Kategorie

Popularne wpisy

Odbierz darmowy poradnik
Jak stworzyć konwertujący landing page

Odbierz Ebook'a