Ile kosztuje logo? Cena dobrego projektu logo - Codium | Software House

Ile kosztuje logo? Cena dobrego projektu logo

Wszystkie Biznes Marketing Projektowanie
02/02/2022
3 min

Czy jesteś w stanie kupić dobre logo za 100 zł? Oczywiście, że tak. Musisz natomiast pamiętać o tym, że… w totka też możesz wygrać!

Jak wygląda proces realizacji logo?

Jak wspomniałem wyżej, bardzo trudno kupić logo za niską kwotę. Dlaczego? Przejdę do procesu realizacji, aby uświadomić Ci, ile czasu potrzebne jest na zrobienie dobrego logo.

Proces tworzenia logo

Jak widzisz, proces realizacji logo jest długi i kosztuje wiele godzin pracy. A to „tylko jeden znaczek”, prawda? Stworzenie kompleksowej identyfikacji wizualnej to usługa jeszcze bardziej złożona, a co za tym idzie – droższa.

No dobrze, ale ile kosztuje dobre logo?

Celowo opisałem Ci skondensowaną ścieżkę procesu realizacji logo, aby przygotować Cię do drugiej strony medalu. Wiesz już, że logo może kosztować zaledwie 100 zł, ale również 300 000 dolarów.

Z tą drugą kwotą spotkał się rebranding Xiaomi. Czy to było z ich strony szaleństwo? Niekoniecznie. Zwróć uwagę, jaką stworzyło to nagonkę w mediach, ile popularnych stron popełniło o tym artykuł. Można to śmiało uznać za przemyślaną akcję marketingową.

Ile kosztuje logo w Polsce?

Dobrze, ale jaki jest koszt logo w Polsce? Cena logo oscyluje w granicach 1000-5000 zł. Zaznaczam tylko, że jest to średni koszt logo w Polsce. Osobiście uważam, że atrakcyjną i uczciwą kwotą za 2-3 propozycje jest kwota 1500-3000 zł.

Kto wykona lepsze logo – freelancer czy agencja?

Na początku warto zadać sobie pytanie – wybrać freelancera czy agencję kreatywną? Chciałbym jak i Ty, żeby temat był czarno biały i jasno wybrać jedną lub drugą propozycję, ale w branży usługowej jest to niemożliwe.

Spróbujmy więc rozpisać plusy i minusy skorzystania z usług agencji oraz freelancera:

Porównanie agencji i freelancera

 

Podsumujmy powyższą ilustrację:

 • Freelancer jest tańszy – Profesjonalna agencja na pewno nie wykona tego zadania tak tanio jak freelancer. Nie ma tutaj natomiast reguły. Freelancer również może skasować wyższą kwotę, jeżeli oferuje profesjonalne usługi.
 • Agencja to mniejsze ryzyko – W internecie roi się od freelancerów, którzy pobiorą przedpłatę i znikną. Z agencją jest inaczej, wszystkie jej dane dostępne są jawnie w spisie przedsiębiorców. Dodatkowo jesteś ubezpieczony umową.
 • Łatwiej znaleźć agencję – profesjonalne agencje często inwestują duże kwoty w marketing, przez co znacznie łatwiej je znaleźć. Freelancerzy bazują głównie na poleceniach lub darmowych kanałach social media.
 • Agencja zawsze wystawia fakturę – większość freelancerów również wystawia faktury VAT, ale mogą trafić się osoby, które tego nie robią. W agencji jest to oczywiście standard.
 • Agencja ma większe doświadczenie – co jest niezwykle istotną zaletą. Owszem, nad logo w agencji kreatywnej pracuje najczęściej jedna osoba, ale koncepcja jest weryfikowana przez zespół doświadczonych osób w firmie.

Zdaję sobie sprawę, że powyższe argumenty mogą wyglądać jednoznacznie, ale weźcie pod uwagę, że jest to stereotypowy obraz freelancera oraz agencji. Łatwo można podważyć argumenty z perspektywy różnych doświadczeń.

Jakie musi być dobre logo?

Początkujący przedsiębiorcy często popełniają błąd w wyborze najtańszego logo. Pamiętaj, że Twoja firma musi dawać jakość. Powinna wyróżnić się na tle konkurencji. Inaczej nawet z najlepszym produktem nie będziesz w stanie go sprzedać. Moją sugestią jest, aby nowy biznes rozpoczynać w myśl zasady „Jakość pamięta się o wiele dłużej niż cenę”.

Wypiszę kilka czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze oferty. Profesjonalne logo musi być:

 • Minimalistyczne
 • Zapadające w pamięci
 • Unikalne
 • Ponadczasowe
 • Dobrze wyglądające na różnych formatach

Ile kosztuje logo – podsumowanie

 • Nie da się określić uniwersalnej ceny za logo. Wahania sięgają od groszowych kwot aż po miliony.
 • Najczęściej jednak kwoty liczy się w tysiącach. Średnia cena za logo wynosi 1000-5000 złotych.
 • Do realizacji logo możesz wybrać agencję lub freelancera. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego zbierz oferty i porównaj, która spełnia Twoje oczekiwania jakościowe i cenowe.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Specjalizujemy się w stronach WWW, sklepach internetowych i projektowaniu graficznym. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą – napisz do nas!

Sprawdź

FAQ

Często zadawane pytania

Czy mogę kupić dobre logo za 100 zł?

Tak, jest to możliwe, ale znalezienie wysokiej jakości logo za tak niską cenę jest bardzo trudne i może wymagać dużego szczęścia.

Ile faktycznie kosztuje dobre logo?

Ceny logo mogą się znacznie różnić. W Polsce średnia cena za logo to 1000-5000 zł, ale za bardziej kompleksowe prace ceny mogą być znacznie wyższe.

Na co zwrócić uwagę wybierając logo?

Dobre logo powinno być minimalistyczne, łatwe do zapamiętania, unikalne, ponadczasowe oraz dobrze wyglądać w różnych formatach i na różnych nośnikach.

Czy cena logo zawsze odzwierciedla jego jakość?

Nie zawsze. Chociaż często wysoka cena jest wskaźnikiem jakości i doświadczenia projektanta lub agencji, to możliwe jest znalezienie utalentowanych freelancerów oferujących wysoką jakość za niższą cenę. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować portfolio i opinie poprzednich klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzysztof Kurek

Pasjonat nowych technologii i kreacji. Lubi tworzyć i wymyślać nowe rozwiązania. Prywatnie zainteresowany dobrą kuchnią, filmem i robieniem nowych rzeczy.

Kategorie

Popularne wpisy

Odbierz darmowy poradnik
Jak stworzyć konwertujący landing page

Odbierz Ebook'a