Ile kosztuje logo? Cena dobrego projektu logo - Codium | Agencja Kreatywna

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.

Ile kosztuje logo? Cena dobrego projektu logo

Biznes Marketing Projektowanie Wszystkie
02/02/2022
3 min

Czy jesteś w stanie kupić dobre logo za 100 zł? Oczywiście, że tak. Musisz natomiast pamiętać o tym, że w totka też możesz wygrać! Trzeba mieć niesamowite szczęście, aby stworzyć dobre logo w niskiej kwocie, jednak jest to możliwe.

Jak wygląda proces realizacji logo?

Jak wspomniałem wyżej – obecnie bardzo trudno kupić logo za niskie kwoty. Dlaczego? Przejdę do procesu realizacji, aby uświadomić Ci, ile czasu potrzebne jest na zrobienie dobrego logo.

 

Proces tworzenia logo

Jak widzisz, proces realizacji jest długi i kosztuje wiele godzin pracy. A to tylko logo! Warto również zadbać o odpowiednią identyfikację wizualną.

No dobrze, ale ile kosztuje dobre logo?

Celowo opisałem Ci skondensowaną ścieżkę procesu realizacji logo, aby przygotować Cię do drugiej strony medalu. Wiesz już, że logo może kosztować zaledwie 100 zł, ale również 300 000 dolarów! Nawiązuję tutaj oczywiście do ostatnio popularnej w Internecie sytuacji stworzenia nowego logo przez Xiaomi (właściwie to rebrandingu). Szaleństwo? Niekoniecznie. Zwróć uwagę, jaką stworzyło to nagonkę w mediach, ile popularnych stron popełniło o tym artykuł. Można to śmiało uznać za przemyślaną akcję marketingową.

Ile kosztuje logo w Polsce?

Dobrze, ale jaki jest koszt logo w Polsce? Cena logo oscyluje w granicach 1000-5000 zł. Zaznaczam tylko, że jest to średni koszt logo w Polsce. Osobiście uważam, że atrakcyjną i uczciwą kwotą za 2-3 propozycje jest kwota 1500-3000 zł.

Freelancer czy agencja?

Na początku warto zadać sobie pytanie – wybrać freelancera czy agencję kreatywną? Chciałbym jak i Ty, żeby temat był czarno biały i jasno wybrać jedną lub drugą propozycję, ale w branży usługowej jest to niemożliwe.

Spróbujmy więc rozpisać plusy i minusy skorzystania z usług agencji oraz freelancera

 

Porównanie agencji i freelancera

 

Nawiązując do ilustracji powyżej – opiszę pokrótce każdy z podpunktów, ponieważ nie jest to tak oczywiste. Plusy i minusy mogą uplasować się inaczej na przykładzie różnych agencji oraz freelancerów.

 • Tanio – Profesjonalna agencja na pewno nie wykona tego zadania tak tanio jak freelancer. Nie ma tutaj natomiast reguły. Freelancer również może skasować wyższą kwotę, jeżeli oferuje profesjonalne usługi.
 • Mniejsze ryzyko – W internecie roi się od freelancerów, którzy pobiorą przedpłatę i znikną. Z agencją jest inaczej, wszystkie jej dane dostępne są jawnie w spisie przedsiębiorców. Dodatkowo jesteś ubezpieczony umową.
 • Łatwiej znaleźć – Profesjonalne agencje często inwestują duże kwoty w marketing, przez co znacznie łatwiej je znaleźć. Freelancerzy bazują głównie na poleceniach lub darmowych kanałach social media.
 • Faktura – Część freelancerów na pewno wystawia faktury VAT, ale częściej trafiają się osoby, które tego nie robią. W agencji jest to oczywiście standard.
 • Większe doświadczenie – Jest to podyktowane doświadczeniem agencji. Owszem, nad logo w agencji kreatywnej pracuje najczęściej jedna osoba, ale koncepcja jest weryfikowana przez zespół doświadczonych osób w firmie.

Zdaję sobie sprawę, że powyższe argumenty mogą wyglądać jednoznacznie, ale weźcie pod uwagę, że jest to stereotypowy obraz freelancera oraz agencji. Łatwo można podważyć argumenty z perspektywy różnych doświadczeń.

Jakie musi być dobre logo?

Początkujący przedsiębiorcy często popełniają błąd w wyborze najtańszego rozwiązania. Pamiętaj, że Twoja firma musi dawać jakość. Musi wyróżnić się na tle konkurencji. Inaczej nawet z najlepszym produktem nie będziesz w stanie go sprzedać. Moją sugestią jest, aby nowy biznes rozpoczynać w myśl zasady „Jakość pamięta się o wiele dłużej niż cenę”.

Wypiszę kilka czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze oferty. Profesjonalne logo musi być:

 • Minimalistyczne
 • Zapadające w pamięci
 • Unikalne
 • Ponadczasowe
 • Dobrze wyglądające na różnych formatach

Podsumowanie

Jak wynika z powyższego tekstu – nie da się określić kwoty za logo. Wahania sięgają od groszowych kwot aż po miliony. A kogo wybrać? Agencję czy freelancera? Wybór należy do Ciebie. Jeżeli prowadzisz biznes, z pewnością wiesz, jaki krok będzie dla Ciebie najlepszy. Zbierz oferty, porównaj i wybierz tę, która spełnia Twoje oczekiwania jakościowe i cenowe.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Specjalizujemy się w stronach www, sklepach internetowych i projektowaniu graficznym. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą – napisz do nas!

Sprawdź

Jedna odpowiedź do “Ile kosztuje logo? Cena dobrego projektu logo”

 1. Jacek pisze:

  Chyba jednak 300000 za logo xiaomi to dosyć dużo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzysztof Kurek

Pasjonat nowych technologii i kreacji. Lubi tworzyć i wymyślać nowe rozwiązania. Prywatnie zainteresowany dobrą kuchnią, filmem i robieniem nowych rzeczy.

Kategorie

Popularne wpisy