Jak stworzyć stronę internetową, która będzie wspierać marketing online? - Codium | Software House

Jak stworzyć stronę internetową, która będzie wspierać marketing online?

Strony internetowe Marketing Wszystkie
01/08/2022
5 min

Choć część firm decyduje się na promocję jedynie poprzez kanały social media, to właśnie strony internetowe nadal pozostają fundamentem marketingu online. Przygotowanie przejrzystej witryny, która będzie dobrze pozycjonować się w wynikach wyszukiwania, to niemałe wyzwanie. Jak opracować stronę, by skutecznie przyciągnąć klientów?

Pozycjonowanie i SEO – co to oznacza?

Na początek warto pokrótce wyjaśnić dwa kluczowe terminy, które w znacznym stopniu decydują o widoczności strony w sieci. SEO to nic innego jak skrót od „Search Engine Optimization”, czyli „optymalizacji pod kątem wyszukiwarki”. W ten sposób określa się wszelkie działania na stronie, które mają na celu dostosować jej kod i zawartość do wytycznych Google i innych serwisów tego typu.

 

Pozycjonowanie jest z kolei często traktowane jako nieco szerzej zakrojony proces, który obejmuje także działania poza stroną, na przykład pozyskiwanie linków zewnętrznych czy promocję w mediach społecznościowych. Możemy spotkać się także z rozróżnieniem na „on-site SEO” oraz „off-site SEO”, również dotyczącym czynności na stronie i poza nią.

 

Co istotne, terminy „SEO” i „pozycjonowanie” bardzo często stosowane są zamiennie. Wynika to z faktu, że nawet przy założeniu nieco ściślejszej definicji i powyższego rozróżnienia SEO stanowi w zasadzie najistotniejszą część strategii pozycjonowania.

 

Dlaczego SEO jest tak ważne?

 

Zanim jeszcze przejdziemy do planu tworzenia strony, należy podkreślić centralną rolę, jaką SEO odgrywa w marketingu online strony internetowej.

 

Dlaczego działania z tego zakresu są aż tak istotne? To wynik ogromnej popularności Google i innych wyszukiwarek – niemal każdy internauta używa ich codziennie do szukania różnych informacji. Szacuje się, że ponad 90% użytkowników internetu w Polsce korzysta z Google.

 

Co więcej, większość zapytań kończy się na jednym z pierwszych wyników. To z kolei sprawia, że strony, które nie są w stanie wypozycjonować się na konkretne słowa kluczowe, mogą spodziewać się znacznie mniejszej liczby odwiedzin. W efekcie pozycjonowanie jest często podstawą strategii marketingu online, a bez skutecznego podejścia do tego tematu ciężko mówić o jakichkolwiek dalszych działaniach.

Strona internetowa pod marketing online – plan działania

Jak stworzyć stronę internetową, która zainteresuje klientów i będzie stanowić skuteczny element strategii marketingowej firmy? Opracowanie efektywnej witryny może brzmieć jak niemałe wyzwanie, jednak przy odpowiednim przygotowaniu i wsparciu można bez problemu osiągnąć sukces na tym polu. Oto ogólny plan działania, który za moment wytłumaczymy nieco bliżej:

  1. Pierwszy krok to analiza – dotyczy to zarówno przeanalizowania Twojej grupy docelowej, jak i działań konkurencji.
  2. Gdy już wiesz, czego oczekują potencjalni klienci i co oferują firmy, które rywalizują z Twoją stroną, należy przejść do określenia słów kluczowych.
  3. Teraz nadszedł czas na właściwe przygotowanie strony – zacznij od architektury informacji, ogólnego projektu UX i zebrania oczekiwanych funkcji witryny.
  4. Zaprojektuj stronę i wybierz odpowiedni system do zarządzania treścią.
  5. Opracuj wartościową, interesującą zawartość, która przyciągnie klientów.

 

W tym momencie strona jest już praktycznie gotowa. Warto jednak podkreślić, że tak naprawdę praca nad marketingiem online właściwie nigdy się nie kończy. Niezbędne jest stałe monitorowanie efektywności witryny oraz zmian na rynku, by móc na bieżąco dostosowywać się do potrzeb klientów.

Po pierwsze – analiza

Co powinna obejmować analiza przed opracowaniem strony internetowej pod kątem marketingu online? Punktem wyjścia powinno być przede wszystkim zidentyfikowanie grupy docelowej, w tym także profilu klienta (tzw. buyer persona).

 

W tym celu możesz postawić na skonsultowanie się z działem sprzedaży, sprawdzenie analiz branżowych czy po prostu klasyczne ankiety. Najlepszym wyjściem będzie połączenie tych technik, aby uzyskać pełny obraz charakterystyki osób potencjalnie zainteresowanych ofertą.

 

Warto także spojrzeć na działania konkurencji – znajdź strony kilku najważniejszych firm, które rywalizują z Twoją działalnością, i sprawdź, co dokładnie zawiera się na ich witrynach. Jeśli Twoi konkurenci zapomnieli o którejś z kluczowych potrzeb klientów, możesz skupić się na tej kwestii, by skuteczniej wypromować swoją ofertę. Szczególną uwagę należy zwrócić na najpopularniejsze strony, które były w stanie skutecznie się wypromować w sieci.

 

W przypadku, gdy już korzystasz ze strony internetowej i chcesz ją odświeżyć pod kątem marketingu online, potrzebna będzie analiza jej aktualnej funkcjonalności i użyteczności. W tym celu warto postawić m.in. na profesjonalny audyt SEO czy audyt UX.

Jak wybrać słowa kluczowe?

Frazy, pod które pozycjonujesz witrynę, będą mieć ogromny wpływ na widoczność Twojej strony w sieci. Strategia marketingu online musi obejmować solidny research słów kluczowych.

 

Postaw na odpowiednie połączenie ogólnych, krótkich fraz z tzw. long-tailami, czyli dłuższymi hasłami, często w formie całych zdań. W tym zadaniu pomogą przede wszystkim dedykowane narzędzia SEO, na przykład Google Search Console.

Przykład

Jeśli Twoja firma sprzedaje laptopy poleasingowe, pozycjonuj się nie tylko na hasła „laptopy” czy „laptopy poleasingowe”. Warto do tego dodać frazy z konkretnymi lokalizacjami (np. „laptopy poleasingowe Warszawa”) czy obejmujące częste pytania klientów (np. „jaki laptop używany kupić do firmy?”).

Architektura informacji i projekt UX

Architektura informacji to ogół zasad dotyczących organizacji danych online. Przygotowanie przejrzystego schematu będzie świetnym początkiem do opracowania wyglądu i struktury strony. Na podstawie diagramu architektury informacji przygotowanie solidnego projektu UX będzie znacznie łatwiejsze.

Przygotowanie treści

Teraz nadszedł czas na zawartość strony – warto podkreślić, że content marketing to niezwykle ważny element promowania firmy online. Treści powinny być przede wszystkim przydatne dla odbiorców i skutecznie odpowiadać na ich pytania.

 

Nie można także zapominać o zasadach SEO – zadbaj o przejrzystą strukturę oraz odpowiednie natężenie słów kluczowych. Co więcej, warto dostosować przekaz do grupy docelowej oraz ogólnego wizerunku firmy.

Stały monitoring efektywności

To jeszcze nie koniec pracy. Po wdrożeniu strony warto dodać do niej narzędzia analityczne, które pozwolą na stałe zbieranie danych. Liczba odwiedzin, czas na stronie, współczynnik konwersji – to jedne z najbardziej interesujących parametrów. Z odpowiednimi informacjami można stale dostosowywać się do klientów i wprowadzać niezbędne zmiany w strategii marketingu online.

FAQ

Często zadawane pytania

Co to jest SEO i jakie jest jego znaczenie dla strony internetowej?

SEO, czyli Search Engine Optimization, to proces optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek internetowych, takich jak Google. Jest to istotne, ponieważ wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania przyciąga większy ruch na stronę, co może prowadzić do większej liczby klientów i konwersji.

Jakie są korzyści płynące z efektywnego SEO dla mojej strony?

Efektywne SEO może zwiększyć widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania, przyciągając większy ruch organiczny. To z kolei może prowadzić do większej liczby klientów i zwiększenia konwersji.

Jakie narzędzia mogę wykorzystać do badania słów kluczowych?

Do badania słów kluczowych warto wykorzystać narzędzia takie jak Google Keyword Planner, Ahrefs, SEMrush czy Moz Keyword Explorer. Pozwalają one na zidentyfikowanie popularnych fraz, ich konkurencyjności oraz potencjalnego ruchu.

Jakie są najlepsze praktyki dotyczące treści zgodnych z zasadami SEO?

Treści powinny być wartościowe, angażujące i dostosowane do potrzeb grupy docelowej. Należy również dbać o odpowiednie natężenie słów kluczowych, strukturę treści i jej formatowanie, a także regularnie aktualizować treści na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzysztof Kurek

Pasjonat nowych technologii i kreacji. Lubi tworzyć i wymyślać nowe rozwiązania. Prywatnie zainteresowany dobrą kuchnią, filmem i robieniem nowych rzeczy.

Kategorie

Popularne wpisy

Odbierz darmowy poradnik
Jak stworzyć konwertujący landing page

Odbierz Ebook'a