5 korzyści z outsourcingu projektów do software house - Codium | Software House

5 korzyści z outsourcingu projektów do software house

Biznes Wszystkie
10/03/2023
5 min

Outsourcing to coraz popularniejsze rozwiązanie w wielu branżach. Wzrost zainteresowania takim modelem współpracy można zauważyć również w kontekście projektów IT, takich jak tworzenie stron czy aplikacji. Czy warto wybrać tę opcję? Dowiedz się, jakie są najważniejsze korzyści z outsourcingu projektów do software house.

Wewnętrzny zespół, współpraca z freelancerem i software house – różne sposoby na realizację projektu

porownanie softwarehouse freelancer

Wykonanie i wdrożenie projektu informatycznego to niemałe przedsięwzięcie, które wymaga dostępu do pracowników dysponujących specjalistyczną wiedzą i odpowiednim doświadczeniem. Można do tego podejść na różne sposoby. Najczęściej wybierane opcje to zbudowanie własnego zespołu programistów, nawiązanie współpracy z freelancerem oraz skorzystanie z usług software house. Każda z nich ma swoje wady i zalety, przez co może sprawdzić się w różnych sytuacjach. Czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania?

 

 

W przypadku własnego zespołu zdecydowaną zaletą jest wysoki stopień kontroli nad projektem. To czynnik, który może mieć szczególne znaczenie przy rozwiązaniach, w których liczy się przede wszystkim ścisła ochrona danych, na przykład podczas tworzenia aplikacji rządowych. Freelancer to z kolei niższe koszty, jednak należy liczyć się z mniejszą dostępnością, dłuższym czasem realizacji oraz często możliwością wykonania tylko stosunkowo niewielkich projektów. W wielu sytuacjach warto postawić na software house – to rozwiązanie, które łączy opłacalność, elastyczność i kompetencje techniczne.

 

 

Co to jest software house?

Software house (często zapisywane także jako skrót: SH) to po prostu firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania na zlecenie innych przedsiębiorstw. Tego typu działalność może obejmować różne rodzaje projektów – od stron internetowych, poprzez sklepy online, aż po rozbudowane aplikacje desktopowe. W wielu przypadkach oferta zawiera również inne propozycje związane z budowaniem pozycji firmy online, na przykład projektowanie graficzne, prowadzenie kampanii Google Ads czy wykonywanie animacji reklamowych. Jest to zatem firma outsourcingowa, która przeważnie jest w stanie poprowadzić projekt w kompleksowy sposób, zajmując się różnymi aspektami dotyczącymi strony i aplikacji.

 

 

W zależności od charakterystyki danego SH struktura zespołu może być inna, jednak najczęściej kadra składa się zarówno z programistów, jak i projektantów oraz testerów i project managerów. Najważniejszą z oferowanych usług jest tworzenie oprogramowania, choć kompetencje software house mogą wykraczać poza ten obszar. Współpraca z tego typu firmami oznacza wiele korzyści – oto kilka najważniejszych zalet.

 

 

1. Sprawna realizacja projektu

Doświadczony software house powinien dysponować kluczową wiedzą potrzebną do realizacji projektów w szybki i efektywny sposób. Dzięki temu tworzenie oprogramowania przebiega bardzo sprawnie – często z większą wydajnością niż w przypadku zatrudnienia wewnętrznego zespołu. Ponadto firmy tego typu mają przeważnie opracowane sprawdzone metody działania, co pozwala zachować wysoką jakość komunikacji z klientem. Wszystko to przekłada się na lepszy rezultat współpracy oraz dostarczenie końcowego produktu w oczekiwanym czasie.

 

 

Podczas realizacji projektu IT można stosować różne podejścia, jednak najczęściej mieszczą się one w ramach kilku najpopularniejszych metodologii, takich jak Agile, Scrum czy Waterfall. Każda z nich ma swoje plusy i minusy – wybór konkretnej opcji często zależy od charakterystyki wykonywanych zadań. Wszystkie łączy jednak kilka wspólnych korzyści, takich jak odpowiednia organizacja projektu, sprawna komunikacja z klientem i szybka realizacja powierzonych prac.

 

 

2. Wysoka jakość produktu

To czynnik, który w pewnym stopniu łączy się z poprzednim punktem. Jakość projektów wykonywanych przez software house również wynika z doświadczenia zdobytego przy poprzednich realizacjach. Przekłada się to na wykształcenie odpowiedniego podejścia do tworzenia oprogramowania oraz sprawne rozwiązywanie ewentualnych problemów. W efekcie klienci mogą liczyć na wydajne, solidnie przetestowane rozwiązania, które bez problemów spełnią swoje zadanie. Do tego dochodzą także korzyści wynikające ze specjalizacji w konkretnych technologiach, które pozwalają na zapewnienie jeszcze wyższego standardu.

 

 

3. Specjalizacja w wybranych technologiach

Wybór konkretnego software house często opiera się na określeniu technologii, które będą najważniejsze w ramach danego projektu. Decyzja pod tym względem może się znacznie różnić w zależności od sytuacji – dla przykładu podczas tworzenia stron internetowych warto zadbać o współpracę z firmą, która zapewnia dobrą znajomość frameworków JS oraz odpowiednią obsługę backendowych systemów CMS. Niezależnie jednak od tego, które technologie będą mieć największe znaczenie, można liczyć na specjalistyczną wiedzę w zakresie konkretnych rozwiązań. To z kolei przekłada się na wydajniejszą realizację projektu oraz lepszą jakość kodu.

 

 

4. Opłacalność

W wielu sytuacjach to właśnie ten punkt będzie najważniejszym argumentem za współpracą z software house. Takie rozwiązanie jest droższe niż zatrudnienie freelancera, jednak zdecydowanie tańsze niż budowanie własnego zespołu programistów. Stawiając na tę ostatnią opcję, należy liczyć się przede wszystkim z wysokim kosztem utrzymania pracowników, a także koniecznością inwestowania we własne narzędzia, kursy i urządzenia. Przy realizacji projektów przez software house wszystkie z tych kwestii leżą po stronie zewnętrznej firmy. Dzięki temu można znacząco obniżyć koszty – ponadto zasady rozliczenia są przeważnie dokładnie określone w ramach umowy z software house.

 

 

5. Elastyczność

Na koniec warto podkreślić często pomijaną, lecz bardzo istotną zaletę współpracy z software house. Mowa o elastyczności – zarówno w zakresie wymagań projektowych, jak i kompetencji technologicznych, a także samej dostępności pracowników. Zatrudniając własny zespół, należy liczyć się z urlopami czy zwolnieniami lekarskimi, które mogą opóźnić realizację. W przypadku software house tego typu problemy są znacznie mniej widoczne: firma przeważnie dysponuje większą kadrą, dzięki czemu pracownicy mogą być od razu zastąpieni przez innych. Dodatkowo wprowadzenie zmian w projekcie, szczególnie w początkowych etapach, przeważnie nie stanowi większego problemu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Eryk Kałużny Codium Eryk Kałużny

Zainteresowany designem, fotografią i wszelką inną aktywnością artystyczną. W życiu prywatnym jeździ na rowerze szosowym i słucha muzyki elektronicznej.

Kategorie

Popularne wpisy

Sprawdź naszą ofertę na
Strony Internetowe

Zobacz ofertę