5 korzyści z outsourcingu projektów do software house - Codium | Software House

5 korzyści z outsourcingu projektów do software house

Biznes Wszystkie
10/03/2023
5 min

Outsourcing to coraz popularniejsze rozwiązanie w wielu branżach. Wzrost zainteresowania takim modelem współpracy można zauważyć również w kontekście projektów IT, takich jak tworzenie stron czy aplikacji. Czy warto wybrać tę opcję? Dowiedz się, jakie są najważniejsze korzyści z outsourcingu projektów do software house.

Wewnętrzny zespół, współpraca z freelancerem i software house – różne sposoby na realizację projektu

porownanie softwarehouse freelancer

Wykonanie i wdrożenie projektu informatycznego to niemałe przedsięwzięcie, które wymaga dostępu do pracowników dysponujących specjalistyczną wiedzą i odpowiednim doświadczeniem. Można do tego podejść na różne sposoby. Najczęściej wybierane opcje to zbudowanie własnego zespołu programistów, nawiązanie współpracy z freelancerem oraz skorzystanie z usług software house. Każda z nich ma swoje wady i zalety, przez co może sprawdzić się w różnych sytuacjach. Czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania?

 

 

W przypadku własnego zespołu zdecydowaną zaletą jest wysoki stopień kontroli nad projektem. To czynnik, który może mieć szczególne znaczenie przy rozwiązaniach, w których liczy się przede wszystkim ścisła ochrona danych, na przykład podczas tworzenia aplikacji rządowych. Freelancer to z kolei niższe koszty, jednak należy liczyć się z mniejszą dostępnością, dłuższym czasem realizacji oraz często możliwością wykonania tylko stosunkowo niewielkich projektów. W wielu sytuacjach warto postawić na software house – to rozwiązanie, które łączy opłacalność, elastyczność i kompetencje techniczne.

 

 

Co to jest software house?

Software house (często zapisywane także jako skrót: SH) to po prostu firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania na zlecenie innych przedsiębiorstw. Tego typu działalność może obejmować różne rodzaje projektów – od stron internetowych, poprzez sklepy online, aż po rozbudowane aplikacje desktopowe. W wielu przypadkach oferta zawiera również inne propozycje związane z budowaniem pozycji firmy online, na przykład projektowanie graficzne, prowadzenie kampanii Google Ads czy wykonywanie animacji reklamowych. Jest to zatem firma outsourcingowa, która przeważnie jest w stanie poprowadzić projekt w kompleksowy sposób, zajmując się różnymi aspektami dotyczącymi strony i aplikacji.

 

 

W zależności od charakterystyki danego SH struktura zespołu może być inna, jednak najczęściej kadra składa się zarówno z programistów, jak i projektantów oraz testerów i project managerów. Najważniejszą z oferowanych usług jest tworzenie oprogramowania, choć kompetencje software house mogą wykraczać poza ten obszar. Współpraca z tego typu firmami oznacza wiele korzyści – oto kilka najważniejszych zalet.

 

 

1. Sprawna realizacja projektu

Doświadczony software house powinien dysponować kluczową wiedzą potrzebną do realizacji projektów w szybki i efektywny sposób. Dzięki temu tworzenie oprogramowania przebiega bardzo sprawnie – często z większą wydajnością niż w przypadku zatrudnienia wewnętrznego zespołu. Ponadto firmy tego typu mają przeważnie opracowane sprawdzone metody działania, co pozwala zachować wysoką jakość komunikacji z klientem. Wszystko to przekłada się na lepszy rezultat współpracy oraz dostarczenie końcowego produktu w oczekiwanym czasie.

 

 

Podczas realizacji projektu IT można stosować różne podejścia, jednak najczęściej mieszczą się one w ramach kilku najpopularniejszych metodologii, takich jak Agile, Scrum czy Waterfall. Każda z nich ma swoje plusy i minusy – wybór konkretnej opcji często zależy od charakterystyki wykonywanych zadań. Wszystkie łączy jednak kilka wspólnych korzyści, takich jak odpowiednia organizacja projektu, sprawna komunikacja z klientem i szybka realizacja powierzonych prac.

 

 

2. Wysoka jakość produktu

To czynnik, który w pewnym stopniu łączy się z poprzednim punktem. Jakość projektów wykonywanych przez software house również wynika z doświadczenia zdobytego przy poprzednich realizacjach. Przekłada się to na wykształcenie odpowiedniego podejścia do tworzenia oprogramowania oraz sprawne rozwiązywanie ewentualnych problemów. W efekcie klienci mogą liczyć na wydajne, solidnie przetestowane rozwiązania, które bez problemów spełnią swoje zadanie. Do tego dochodzą także korzyści wynikające ze specjalizacji w konkretnych technologiach, które pozwalają na zapewnienie jeszcze wyższego standardu.

 

 

3. Specjalizacja w wybranych technologiach

Wybór konkretnego software house często opiera się na określeniu technologii, które będą najważniejsze w ramach danego projektu. Decyzja pod tym względem może się znacznie różnić w zależności od sytuacji – dla przykładu podczas tworzenia stron internetowych warto zadbać o współpracę z firmą, która zapewnia dobrą znajomość frameworków JS oraz odpowiednią obsługę backendowych systemów CMS. Niezależnie jednak od tego, które technologie będą mieć największe znaczenie, można liczyć na specjalistyczną wiedzę w zakresie konkretnych rozwiązań. To z kolei przekłada się na wydajniejszą realizację projektu oraz lepszą jakość kodu.

 

 

4. Opłacalność

W wielu sytuacjach to właśnie ten punkt będzie najważniejszym argumentem za współpracą z software house. Takie rozwiązanie jest droższe niż zatrudnienie freelancera, jednak zdecydowanie tańsze niż budowanie własnego zespołu programistów. Stawiając na tę ostatnią opcję, należy liczyć się przede wszystkim z wysokim kosztem utrzymania pracowników, a także koniecznością inwestowania we własne narzędzia, kursy i urządzenia. Przy realizacji projektów przez software house wszystkie z tych kwestii leżą po stronie zewnętrznej firmy. Dzięki temu można znacząco obniżyć koszty – ponadto zasady rozliczenia są przeważnie dokładnie określone w ramach umowy z software house.

 

 

5. Elastyczność

Na koniec warto podkreślić często pomijaną, lecz bardzo istotną zaletę współpracy z software house. Mowa o elastyczności – zarówno w zakresie wymagań projektowych, jak i kompetencji technologicznych, a także samej dostępności pracowników. Zatrudniając własny zespół, należy liczyć się z urlopami czy zwolnieniami lekarskimi, które mogą opóźnić realizację. W przypadku software house tego typu problemy są znacznie mniej widoczne: firma przeważnie dysponuje większą kadrą, dzięki czemu pracownicy mogą być od razu zastąpieni przez innych. Dodatkowo wprowadzenie zmian w projekcie, szczególnie w początkowych etapach, przeważnie nie stanowi większego problemu.

 

 

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest software house i jakie usługi oferuje?

Software house to firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania na zlecenie innych przedsiębiorstw. Oferta takich firm może obejmować tworzenie stron internetowych, sklepów online, aplikacji desktopowych oraz usługi dodatkowe jak projektowanie graficzne, prowadzenie kampanii reklamowych czy tworzenie animacji.

Jakie są główne zalety współpracy z software house?

Współpraca z software house oferuje wiele korzyści, w tym sprawne i efektywne realizowanie projektów, wysoką jakość produktu, specjalizację w wybranych technologiach, opłacalność oraz elastyczność w zakresie wymagań projektowych i kompetencji technologicznych

Dlaczego warto rozważyć outsourcing projektu IT do software house zamiast zatrudnienia własnego zespołu lub freelancera?

Outsourcing do software house jest często bardziej opłacalny niż budowanie własnego zespołu z uwagi na niższe koszty operacyjne i brak konieczności inwestowania w narzędzia oraz szkolenia. W porównaniu z freelancerami, software house zapewnia większą elastyczność, dostępność i możliwość realizacji większych projektów z zachowaniem wysokiej jakości i efektywności.

Czy współpraca z software house jest odpowiednia dla każdego projektu IT?

Choć software house oferuje szeroki zakres kompetencji i elastyczność, najlepiej sprawdza się w projektach, które wymagają złożonych rozwiązań, specjalistycznej wiedzy technicznej lub gdy przedsiębiorstwo szuka kompleksowego podejścia do realizacji projektu. Decyzja powinna być jednak dostosowana do specyfiki projektu, dostępnych zasobów i oczekiwanych rezultatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Eryk Kałużny Codium Eryk Kałużny

Zainteresowany designem, fotografią i wszelką inną aktywnością artystyczną. W życiu prywatnym jeździ na rowerze szosowym i słucha muzyki elektronicznej.

Kategorie

Popularne wpisy

Odbierz darmowy poradnik
Jak stworzyć konwertujący landing page

Odbierz Ebook'a