Czy Twoja strona jest wydajna? Sprawdź poniżej, jak to zbadać, co wpływa na wydajność oraz jak poprawić szybkość Twojej witryny.
Czy Twoja strona jest wydajna? Sprawdź poniżej, jak to zbadać, co wpływa na wydajność oraz jak poprawić szybkość Twojej witryny.
Wydajność odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej witryny. Szybkość ładowania strony wpływa na doświadczenie użytkownika – im szybciej strona się ładuje, tym bardziej jest atrakcyjna dla odwiedzających.
Dodatkowo, wydajność strony ma znaczący wpływ na pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania (SEO). Wyszukiwarki, takie jak Google, preferują szybkie strony. Dlatego optymalizacja wydajności strony nie tylko poprawia doświadczenie użytkowników, ale również wspiera zwiększenie ruchu na stronie i konwersji.
Przyjrzyjmy się bliżej podstawowym pojęciom, które pomogą określić wydajność strony.
Sprawdź 3 najczęściej stosowane narzędzie, które pomogą Ci sprawdzić wydajność Twojej witryny:
Grafika ze strony
2. PageSpeed Insights – jest to kolejne narzędzie opracowane przez Google. Dzięki niemu możesz sprawdzić takie parametry jak szybkość ładowania witryny, czy jej dostosowania do różnych urządzeń. Page Speed Insight jest narzędziem bezpłatnym, które dostarcza dane zarówno dla urządzeń mobilnych, jak i desktopów.
zrzut ekranu zrobiony z wygenerowanego raportu na podstawie strony Codium
3. WebPageTest – jest to jedno z najbardziej rozbudowanych narzędzi do pomiarów wydajności, analizowane są tam zarówno interakcje z użytkownikiem, jak i same serwery. Dla podstawowych testów wystarczająca będzie bezpłatna wersja narzędzia, dla bardziej zaawansowanych należy wykupić abonament (cena od ok. 60 zł miesięcznie).
Grafika ze strony
Minimalizacja rozmiaru plików jest jedną z podstawowych technik optymalizacji wydajności strony internetowej. Polega ona na redukcji rozmiaru plików HTML, CSS i JavaScript bez utraty ich funkcjonalności. Mniejsze pliki pomagają przyspieszyć ładowanie się strony.
Kolejną techniką optymalizacji wydajności strony internetowej jest asynchroniczne ładowanie zasobów. Pozwala ona na ładowanie plików JavaScript i CSS w tle. Zamiast czekać na załadowanie wszystkich zasobów przed wyświetleniem treści, przeglądarka może równocześnie wczytywać i renderować stronę oraz pobierać dodatkowe zasoby.
Istotną także techniką może być przechowywanie cache, czyli kopii zasobów, takich jak obrazy, CSS i JavaScript, w pamięci podręcznej przeglądarki lub serwera. Dzięki temu przy ponownym odwiedzeniu strony użytkownicy nie muszą ponownie pobierać tych samych plików, co znacznie skraca czas ładowania strony.
Testowanie wydajności strony internetowej to kluczowy element jej optymalizacji. Minimalizacja rozmiaru plików, asynchroniczne ładowanie zasobów oraz efektywne wykorzystanie cache to tylko niektóre z metod, które mogą przyspieszyć działanie strony.
Pamiętaj, że optymalizacja wydajności to proces ciągły – regularne testowanie i dostosowywanie strony jest kluczem do jej sukcesu.
Dodaj komentarz