Dlaczego UX Jest Ważny? Czym Jest User Experience? - Codium | Software House

Dlaczego UX Jest Ważny? Czym Jest User Experience?

Wszystkie Projektowanie
02/06/2021
4 min

Pewnie dużo ostatnio słyszycie o UX. Czym jest? Dlaczego warto się nim zainteresować? Jak wygląda od podszewki? A może warto żebyś sam zaczął wdrażać zmiany z nim związane? Przekonajmy się o tym w niniejszym artykule – zaczynajmy!

 

Dlaczego UX jest ważny?

Pewnie dużo ostatnio słyszycie o UX. Czym jest? Dlaczego warto się nim zainteresować? Jak wygląda od podszewki? A może warto żebyś sam zaczął wdrażać zmiany z nim związane? Przekonajmy się o tym w niniejszym artykule – zaczynajmy!

Czym jest UX (User Experience)?

User Experience – jak sama nazwa wskazuje, jest to doświadczenie użytkownika. Ale jakie doświadczenie? Wyobraź sobie, że właśnie wchodzisz do restauracji. Wita Cię przemiła kelnerka, wskazuje stolik idealny dla Twoich potrzeb. Zamawiasz jedzenie na które właśnie masz ochotę i czekasz na nie przy dźwiękach pianina obok. Następnie kelnerka przynosi Ci danie, które smakuje lepiej niż tego oczekiwałeś! To jest właśnie UX! Najczęściej jednak stosowany jest on w odniesieniu do interakcji człowiek-maszyna. Chodzi oczywiście o przeróżne serwisy, aplikacje czy systemy.

Ciekawostka

Ciekawostką jest, że UX w odniesieniu człowiek-maszyna pojawił się już w latach 70. XX w

Dlaczego UX jest ważny?

Wrócę na chwilę do przykładu lokalu powyżej. Czy skorzystałbyś z usług innej restauracji, w której nie wiedziałbyś jak złożyć zamówienie? Przyjdzie ktoś do mnie? A może zamówić przy ladzie? Mogę tutaj usiąść? Dlaczego ten stół nie ma jednej nogi?! Oczywiste, że chętniej skorzystałbyś z usług restauracji o której mówiliśmy na początku. Pamiętaj, że dobry UX to wielki krok naprzód przed Twoją konkurencję, ponieważ to właśnie Ty lepiej obsługujesz swojego klienta!

Co czyni go rzeczywiście dobrym?

No właśnie… Co czyni go dobrym. Jeżeli chodzi o UX to NIE MA ZŁOTEGO ŚRODKA! Są oczywiście podstawy, których często się przestrzega i działają one w dobrym stopniu, ale aby osiągnąć UX-ową nirwanę – musimy analizować, zmieniać, ulepszać. Prace nad najlepszymi serwisami w sieci trwają nieustannie. Zawsze znajdzie się coś co można poprawić.

3-1.jpg

 

Metody w procesie tworzenia UX

Pozwól, że UX oprę na przykładzie strony internetowej. Oczywiście możesz te kroki wykorzystać do czego tylko potrzebujesz. Jest kilka podstawowych kroków przez które musimy przejść. Dzisiaj po krótce opiszemy sobie 5 z nich.

1. Profile i osobowości osób, które odwiedzają Twoją stronę

Poznaj swoich klientów! Możesz teraz zadać pytanie – ale jak? To również obszerny temat. Przede wszystkim sprawdź kim są Twoi obecni klienci, zobacz dane jakie oferuje Ci Google Analytics, poszperaj w internecie itd. Poniżej znajdziesz listę rzeczy na które powinieneś zwrócić uwagę przy profilowaniu takiej osoby.

  • Dane demograficzne (wiek, lokalizacja, kariera, itp.)
  • Motywacja (strach, radość, smutek, itp.)
  • Osobowość (introwertyk, ekstrawertyk, itp.)
  • Motywacja (siła, strach, itd.)

2. Ankieta z użytkownikami

Wiem, że ten punkt jest trudny, ale nie jeżeli potrafisz do niego podejść. Jeżeli ktoś ma coś zrobić dla Ciebie za darmo to niestety brakuje mu czasu. Daj coś od siebie! Po udanej realizacji poproś o opinię, podziel się czymś (długopis, ebook, wskazówka, cokolwiek!). Zapytaj go jakie ma odczucia odnośnie Twojej strony, jak przebiegła realizacja itp.

3. Ścieżka użytkownika

Jeżeli mamy już wystarczająco dużo informacji – pora wziąć się do roboty. Weź kartkę lub jakieś narzędzie online i spróbuj określić jaki cel ma spełnić użytkownik przy korzystaniu z Twojej strony. Może być to np. wysłanie formularza, zapisanie się do newslettera itd.. Następnie stwórz schemat poruszania się po stronie Twojego klienta.

Pamiętaj, że krok ten musi być stale weryfikowany po stworzeniu strony. Jeżeli klienci zachowują się inaczej niż zaprojektowałeś ścieżkę – musisz być przygotowany na zmiany.

4. Sitemap

Kiedy przeanalizowałeś jak ma wyglądać ścieżka użytkownika, pora na sitemapę. To oczywiście nic innego jak mapa strony. Dobrze przed projektem zorganizować hierarchię podstron.

Mapa strony pomoże Ci wyobrazić sobie w jaki sposób klient przejdzie przez stronę, ile zakładek odwiedzi, ile kliknięć mu to zajmie. Pomyśl co możesz wyeliminować a jakie kluczowe informacje możesz podkreślić. Stworzenie dobrej sitemapy pomoże wyeliminować elementy na Twojej stronie, które mogą wcale nie mieć sensu.

5. Szkielet oraz prototyp

Po sitemapie czas na szkielet strony. W tym kroku warto poświęcić nieco czasu na stworzenie makiet strony. Uznajcie ten czas za inwestycję. Lepiej przemyśleć strukturę a następnie dać ją do projektu wizualnego a następnie deweloperom niż stracić cenne godziny obu zespołów.

Jak tworzyć szkielet? Istnieje wiele narzędzi, które Ci to umożliwią. W codium głównie pracujemy na Figmie lub Adobe XD.

pexels-picjumbocom-196646-1.jpg

Prototypem jest końcowa wersja Twojego produktu. Po krótce tworzy on komunikację między różnymi widokami umożliwiając Ci skorzystanie ze strony póki jeszcze nie została zakodowana. Pozwala on na oszczędność czasu i pieniędzy na wyłapanie błędów lub niedoróbek, które można wychwycić już na tym etapie.

Czas na zmiany!

To by było na tyle jeżeli chodzi o UX. Przeszliśmy razem przez kilka podstawowych kroków. Po stworzeniu prototypu wkracza UI. Jeżeli chcesz się dowiedzieć o nim więcej – polub nas na facebook’u a na pewno zostaniesz powiadomiony o nowym artykule!

Jak więc pewnie zauważyłeś – UX to po prostu walka o to aby klient czuł się u nas jak w domu. Aby nie musiał zastanawiać się w którym miejscu położył kubek żeby napić się już szóstej kawy dzisiejszego dnia.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Specjalizujemy się w stronach www, sklepach internetowych i projektowaniu graficznym. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą – napisz do nas!

Sprawdź

FAQ

Często zadawane pytania

Co to jest UX (User Experience)?

UX, czyli User Experience, odnosi się do doświadczenia użytkownika z interakcją z produktem lub usługą. Chodzi o to, jak łatwo, przyjemnie i efektywnie użytkownik może osiągnąć swoje cele, np. podczas korzystania z serwisu internetowego, aplikacji czy systemu.

Dlaczego UX jest tak ważny?

Dobry UX jest kluczowy, ponieważ poprawia zadowolenie klienta i ułatwia korzystanie z produktu lub usługi. Dzięki temu użytkownicy chętniej z nich korzystają i powracają, co przekłada się na lepsze wyniki dla firmy, wyróżniając ją na tle konkurencji.

Jakie są kluczowe kroki w procesie tworzenia dobrego UX?

Proces tworzenia dobrego UX obejmuje kilka kroków, w tym profilowanie użytkowników i ich potrzeb, przeprowadzanie ankiet z użytkownikami, projektowanie ścieżki użytkownika, tworzenie sitemapy oraz opracowywanie szkieletu i prototypu strony lub produktu.

Czy istnieje uniwersalna zasada tworzenia dobrego UX?

Nie ma złotego środka w tworzeniu UX. Kluczowe jest ciągłe analizowanie, testowanie i ulepszanie, aby dostosować doświadczenie użytkownika do jego potrzeb i oczekiwań. Każdy produkt i grupa docelowa są inne, co wymaga indywidualnego podejścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzysztof Kurek

Pasjonat nowych technologii i kreacji. Lubi tworzyć i wymyślać nowe rozwiązania. Prywatnie zainteresowany dobrą kuchnią, filmem i robieniem nowych rzeczy.

Kategorie

Popularne wpisy

Odbierz darmowy poradnik
Jak stworzyć konwertujący landing page

Odbierz Ebook'a