Jak wykorzystać video marketing w działaniach online firmy? - Codium | Software House

Jak wykorzystać video marketing w działaniach online firmy?

Marketing Biznes Wszystkie
22/07/2022
3 min

Treści wideo na różnych portalach oferują ogromny potencjał pod względem marketingu. Jak powinna wyglądać strategia video marketingu? Czym charakteryzują się dobre filmy reklamowe?

Video marketing – garść statystyk, które pokazują wartość tego kanału reklamy

Praktycznie każdy internauta poświęca przynajmniej część czasu spędzonego online na oglądanie treści wideo. YouTube, Twitch, TikTok – to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych stron i aplikacji, a każda z nich służy właśnie do publikowania krótszych lub dłuższych filmów czy streamowania na żywo.

 

Do tego dochodzą także portale społecznościowe: zarówno Facebook, jak i Instagram, LinkedIn czy Twitter umożliwiają dzielenie się zawartością wideo.

 

To wszystko sprawia, że video marketing ma ogromny potencjał – potwierdzają to również liczne statystyki dotyczące tego tematu. Oto najciekawsze z nich.

  1. W 2021 roku już ponad 80% internautów regularnie ogląda wideo online.
  2. Choć najpopularniejszym (42%) formatem wykorzystywanym w video marketingu są filmy reklamowe, aż 33% treści tego typu to animacje.
  3. Jednym z najbardziej efektywnych rodzajów reklam wideo online są tzw. filmy wyjaśniające (explainer video), które przekonują aż 85% widzów do zakupu produktu.
  4. Według danych agencji Wyzowl ponad połowa firm decyduje się na tworzenie własnych filmów reklamowych, jednak często lepszą opcją jest skorzystanie z usług agencji reklamowej.
  5. Aż 87% firm potwierdza, że odpowiednia strategia video marketingu prowadzi do zwiększenia ruchu na swojej stronie, a 81% – zwiększenia sprzedaży.

Solidna strategia video marketingu

Pierwszy krok, by efektywnie wykorzystać filmy reklamowe w działaniach online firmy, to odpowiednio przygotowana strategia video marketingu. O czym warto pamiętać? Oto kilka zasad, które z pewnością poprawią skuteczność promocji przez treści wideo.

 

 

1. Skup się na przedstawieniu historii, która będzie ciekawa dla widza

Internauci są ze wszystkich stron bombardowani reklamami, które przeważnie mają dość prostą formę i celują jedynie w podkreślenie oferty firmy bądź samej marki.

 

Aby móc się wybić, należy przygotować coś specjalnego – film reklamowy, który będzie po prostu ciekawy do oglądania. Sprawdzi się tutaj przede wszystkim odwołanie do emocji i przedstawienie interesującej historii.

 

 

2. Postaraj się wykorzystać kilka pierwszych sekund klipu

Szacuje się, że przeciętny internauta jest w stanie skoncentrować uwagę na zaledwie osiem sekund. To czas, w którym potrzebne będzie zainteresowanie odbiorcy nagraniem i jego przekazem.

 

Strategia video marketingu powinna zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na początek nagrania.

 

 

3. Wykorzystaj narzędzia, które pozwolą Ci skierować nagranie do konkretnej grupy docelowej

Tego typu metody są wbudowane w większość portali społecznościowych. Dla przykładu na Facebooku można ustalić płeć, wiek, lokalizację i język użytkowników, do których ma docierać kampania. Warto wykorzystać tę funkcję, by móc „wycelować” we właściwą grupę docelową.

 

 

4. Wybierz właściwą platformę

Przed podjęciem decyzji w tym zakresie warto sprawdzić statystyki, które opisują, w jaki sposób użytkownicy poszczególnych platform konsumują treści.

 

Według badań portalu Statista internauci poświęcają ponad połowę czasu na Instagramie i Snapchacie na oglądanie filmów, a niedaleko po nich znajduje się Facebook. To platformy, które warto wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności, jednak zależnie od grupy docelowej atrakcyjne mogą być także inne kanały.

 

 

5. Pamiętaj o odpowiednim typie filmów reklamowych

Przeważnie na najlepsze efekty można liczyć z tzw. explainerami, jednak to tylko jedna z wielu opcji. Sprawdź, jakie formaty oferują największy potencjał, i zadbaj, by Twoja strategia video marketingu była opracowana z użyciem odpowiednio dobranych treści.

FAQ

Często zadawane pytania

Jakie są zalety wykorzystania treści wideo w marketingu?

Treści wideo mają ogromny potencjał marketingowy, ponieważ przyciągają uwagę odbiorców, mogą przekazać skomplikowane informacje w przystępny sposób, budują więź z widzami i zwiększają zaangażowanie użytkowników.

Jak opracować skuteczną strategię video marketingu?

Skuteczna strategia video marketingu powinna skupić się na przedstawieniu ciekawej historii, wykorzystaniu pierwszych kilku sekund filmu, skierowaniu treści do konkretnej grupy docelowej, wyborze odpowiedniej platformy dystrybucji oraz zastosowaniu właściwego typu filmów reklamowych.

Jakie narzędzia warto wykorzystać do targetowania grupy docelowej?

Warto wykorzystać wbudowane funkcje targetowania dostępne na platformach społecznościowych, takie jak Facebook czy Instagram, które pozwalają określić płeć, wiek, lokalizację i język użytkowników, do których ma trafić kampania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzysztof Kurek

Pasjonat nowych technologii i kreacji. Lubi tworzyć i wymyślać nowe rozwiązania. Prywatnie zainteresowany dobrą kuchnią, filmem i robieniem nowych rzeczy.

Kategorie

Popularne wpisy

Odbierz darmowy poradnik
Jak stworzyć konwertujący landing page

Odbierz Ebook'a