W jakiej aplikacji projektować strony internetowe? - Codium | Software House

W jakiej aplikacji projektować strony internetowe?

Projektowanie Strony internetowe Wszystkie
23/05/2024
6 min

Stoisz przed zadaniem zaprojektowania strony internetowej i nie wiesz, od czego zacząć? Nawet jeśli jesteś początkujący, z pomocą jednej z gotowych aplikacji stworzysz to, czego potrzebujesz.

Projektowanie strony – krok po kroku

Krok 1 – zacznij od postaw. 

Na początek określ cel swojej strony internetowej, czyli przemyśl to, do czego ma ona służyć. Wiedząc, jaki jest cel, łatwiej będzie Ci zdecydować, które elementy powinny być widoczne w pierwszej kolejności, a jakie funkcje niekoniecznie. 

W porządku, ale jakie mogą być przykładowe cele stron internetowych? Oto kilka możliwości:

  • przedstawianie oferty,
  • zwiększanie sprzedaży,
  • budowanie zaufania i świadomości marki, 
  • pozyskiwanie nowych klientów (budowanie bazy leadów),
  • usprawnienie procesów rekrutacyjnych,
  • obsługa klienta.

Krok 2 – sprawdź, jak robią to inni. 

Bardzo ważnym etapem projektowania, nie tylko stron internetowych, jest zrobienie dokładnego researchu. Poznanie innych rozwiązań pozwoli nie tylko poznać specyfikę np. danej branży, ale także określić grupę docelową. 

Posługiwanie się moodbordami (tablicami inspiracji) pomoże określić styl, na jakim zależy klientowi, a nawet wskazać preferowane funkcje.

Krok 3 – przemyśl ścieżki użytkowników. 

Na tym etapie powstają makiety UX, czyli szkice, które określają, w jaki sposób ludzie będą się poruszać po naszej stronie internetowej. Jest to wstępny widok strony, który ma w sposób poglądowy pokazać ustalone założenia. Po akceptacji będzie to punkt wyjścia do finalnego projektu. 

Makiety strony mogą się różnić ze względu na poziom szczegółowości. Wyróżniamy makiety low fidelity (lo-fi) – bardzo prosta wersja strony przedstawiona np. na kartce papieru oraz high fidelity (hi-fi) – zawierająca dużo więcej szczegółów, dostosowaną kolorystykę i inne wizualizacje. 

Krok 4 – pokaż, jak to będzie wyglądało. 

Na tym etapie, bazując na wcześniejszych ustaleniach, tworzymy projekt strony internetowej. Obejmuje to dobór kolorystyki, typografii, grafik, pozostałych elementów, a także zaplanowanie ich układu. 

Ważne, aby już teraz dostosować stronę zarówno do ekranów telefonów, jak i komputerów. Na tym etapie należy pamiętać o tym, że funkcjonalność strony musi iść w parze z estetyką. Mając gotowy projekt wyglądu i działania strony, zostaje tylko czekać na akceptację klienta 🙂

Aplikacje do projektowania stron internetowych

Przez wiele lat wiedza na temat projektowania stron internetowych była tajemnicza dla każdego, kto nie był specjalistą w tej dziedzinie. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej aplikacji, które umożliwiają projektowanie stron internetowych także mniej zaawansowanym użytkownikom. Często przyjazne interfejsy oraz dołączone samouczki pozwalają na samodzielne wypracowanie zarysów strony. Sprawdźmy kilka narzędzi dostępnych na rynku. 

Figma – narzędzie do współpracy

Figma to jedno z najnowocześniejszych i najpopularniejszych narzędzi do projektowania stron internetowych. Praca w tym narzędziu odbywa się w chmurze, co daje możliwość na udostępnianie w czasie rzeczywistym i współpracę wielu członków zespołu nad danym projektem. 

Ciekawostka: Figma działa na PWA, dostępna jest zarówno dla użytkowników systemu Windows, jak i MacOS.

 

figma_example_view

grafika pobrana ze strony głownej www.figma.com

 

Narzędzie to jest idealnym wyborem dla większych zespołów, posiadających zróżnicowany sprzęt. Świetnie się sprawdzi także dla początkujących projektantów ze względu na przejrzysty interfejs i dostępność gotowych szablonów.

Podstawowe funkcje narzędzia Figma są darmowe. Istnieje również możliwość wykupienia płatnych planów, które są przeznaczone dla zespołów projektowych. Dla pracującego samodzielnie freelancera wystarczający będzie plan bezpłatny.  

Cena: od 0 do ok. 320 zł/miesiąc

Zalety: możliwość współpracy kilku osób, podstawowa wersja jest darmowa, przejrzysty interfejs

Wady: wysoka cena zaawansowanych pakietów

Adobe XD – praca w rodzinie Adobe

Adobe XD jest narzędziem wchodzącym w skład rodziny Adobe, pozwalającym na projektowanie interfejsu użytkownika. Tak jak pozostałe produkty tej firmy, Adobe XD jest intuicyjny i prosty w użyciu. Podobnie jak Figma, narzędzie to posiada wsparcie dla wielu platform, w tym Windows i MacOS.

 

adobexd_example_view

grafika ze strony Adobe

 

Niewątpliwą zaletą XD jest możliwość integracji z innymi produktami Adobe, np. Illustrator czy Photoshop. Daje to szerokie możliwości projektowe. Pozwala on także na przetestowanie pod kątem użyteczności i funkcjonalności rozwiązania przed jego ostatecznym wdrożeniem.

Dostępna jest bezpłatna wersja aplikacji, o ograniczonych możliwościach. Tak jak pozostałe produkty tego producenta, dostęp do standardowej wersji Adobe XD wymaga opłacania abonamentu. Dokładne ceny i zakresy usług dostępne są na Adobe Creative Cloud.

Cena: ok. 1200 zł za licencję roczną (dla użytkownika indywidualnego)

Zalety: łatwy w obsłudze, kompatybilny z innymi programami Adobe, szersze możliwości eksportu plików

Wady: bezpłatna wersja nie może być wykorzystywana do celów komercyjnych, konieczność częstych aktualizacji

Sketch – projektowanie dla MacOS

Popularnym narzędziem do projektowania stron dla systemu operacyjnego MacOS jest aplikacja Sketch. Pozwala on na tworzenie interaktywnych prototypów, a jego obsługa nie jest skomplikowana. Producent przygotował szereg filmów instruktażowych, aby ułatwić pierwsze kroki w tym narzędziu.

sketch_example_view

grafika ze strony www.sketch.com

Aplikacja ta jest często wybierana ze względu na szeroką bibliotekę narzędzi do projektowania. Sprawdzi się zarówno dla początkujących projektantów, jak i do bardziej zaawansowanych zadań. Fakt, że Sketch może być używany jedynie na MacOS, jest jednak znaczącym ograniczeniem.

Sketch jest narzędziem płatnym – użytkownik ma do wyboru kilka planów. Dodatkowo producent daje możliwość miesięcznego bezpłatnego przetestowania narzędzia.

Cena: ok. 40 zł miesięcznie przy licencji rocznej (dla użytkownika indywidualnego)

Zalety: przyjazny interfejs, umożliwia tworzenie responsywnych projektów

Wady: dostępny tylko dla systemu operacyjnego MacOS, brak zaawansowanych narzędzi do projektowania

Aplikacje do projektowania stron – podsumowanie

Pomimo że każde z przedstawionych narzędzi ma swoich zwolenników, to wyraźnie pierwsze miejsce zajmuje jednak Figma. Zdominowała ona rynek projektowania stron internetowych, a jej szerokie możliwości sprawiają, że zarówno my, jak i wielu innych specjalistów stawia w swojej pracy na to narzędzie. 

Niezależnie jednak, który produkt wybierzesz, efekt ostateczny strony, dzięki UI designowi, powinien być dopasowany do Twojego odbiorcy. Stwórz dla niego mapę, po której będzie mógł się łatwo i intuicyjnie poruszać.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest UI design?

UI design to projektowanie interfejsu użytkownika, w taki sposób, aby spełniał on jego potrzeby i był dla niego atrakcyjny. Podczas projektowania UI skupiamy się na aspektach technicznych i estetycznych strony.

Dlaczego projektowanie interfejsu użytkownika jest ważne?

Dobrze zaprojektowany interfejs nie tylko ułatwi korzystanie z danej strony internetowej lub aplikacji, ale również zwiększy satysfakcję użytkownika. Dobrze zaprojektowane i estetyczne rozwiązania będą bardziej popularne. Zadowoleni użytkownicy będą wracać, a błędy w projekcje interfejsu mogą ich odstraszyć.

Jakie są popularne aplikacje do projektowania stron?

Wśród popularnych aplikacji do projektowania stron internetowych znajdują się m.in. takie narzędzia jak Figma, Adobe XD czy Sketch.

Czy aplikacje do UI designu są darmowe?

Wśród aplikacji do projektowania interfejsu użytkownika znajdują się przykłady bezpłatnych narzędzi oraz takich wymagających opłacenia abonamentu. Często w przypadku płatnych rozwiązań producent daje możliwość bezpłatnej wersji próbnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Eryk Kałużny Codium Eryk Kałużny

Zainteresowany designem, fotografią i wszelką inną aktywnością artystyczną. W życiu prywatnym jeździ na rowerze szosowym i słucha muzyki elektronicznej.

Kategorie

Popularne wpisy