Jak zatem podejść do projektowania strony, by zapewnić odpowiednie wrażenia wszystkim odbiorcom? Biorąc pod uwagę przeprowadzoną wcześniej analizę, podejście przy każdej z witryn będzie nieco inne – można jednak wyróżnić kilka czynników, które będą mieć znaczenie w większości sytuacji.
Przede wszystkim – elastyczność
Inclusive design z definicji oznacza dostosowanie elementów strony do potrzeb różnych użytkowników. Nie oznacza to tworzenia całkowicie odmiennych wariantów witryny – warto jednak mieć na uwadze przygotowanie kilku narzędzi i funkcji, które będą wspierać internautów z różnymi problemami, np. tryb większego kontrastu czy transkrypcję wideo.
Spójność
Należy pamiętać, że poszczególne elementy powinny być wyświetlane w ten sam sposób w różnych sekcjach witryny. To kwestia, która ma spore znaczenie nie tylko dla użytkowników z problemami z dostępnością, lecz także dla pozostałych internautów, ze względu na wpływ na użyteczność i komfort przeglądania strony.
Ograniczenie błędów użytkowników
Odpowiedni projekt strony powinien redukować ryzyko popełnienia różnych błędów podczas korzystania z witryny. Jeśli jednak użytkownicy napotkają jakiekolwiek problemy, należy zadbać o jasny i pomocny komunikat – to wszystko przekłada się na lepsze wrażenia z użytkowania strony.
Pamiętaj o wymaganiach użytkowników
Jeśli Twoja grupa docelowa ma problemy ze wzrokiem, warto zadbać o to, by zawartość strony była w pełni zrozumiała dla osób korzystających z czytników ekranu. Gdy z kolei mowa o problemach ze słuchem, niezbędne będą wspomniane już transkrypcje treści wideo. Przykładów może być mnóstwo – kluczem do inclusive designu jest jednak zawsze zrozumienie potrzeb, wymagań i potencjalnych ograniczeń użytkowników.
Dodaj komentarz