Framework Vue.js zyskał na znaczeniu wraz ze wzrostem popularności tzw. stron SPA („single-page application”), w których renderowanie całego kodu witryny jest wykonywane z poziomu pojedynczego pliku HTML. Mimo że pojawił się na rynku w 2014 roku, szybko zdobył uznanie wśród programistów m.in. ze względu na prostą obsługę i łatwą naukę poszczególnych funkcji. Co ciekawe, Vue.js powstał początkowo jako odpowiedź na ograniczenia Angulara, skupiając się na zapewnieniu programistom jak największej wydajności pracy.
Wady i zalety Vue.js
Vue.js to framework, który stanowi świetny wybór zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych programistów. Łatwość użytkowania to kluczowa zaleta tej technologii, jednak nie można także pominąć pewnych istotnych minusów.
Zalety:
- Łatwa nauka– Vue.js nie wymaga wcześniejszej wiedzy z zakresu technologii takich jak JavaScript czy TypeScript. Całość jest dostosowana pod kątem osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem aplikacji webowych.
- Mały rozmiar projektu– aplikacje wykonane z użyciem Vue.js są przeważnie niewielkie, dzięki czemu strony mogą ładować się szybciej i zajmować wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.
Wady:
- Mniejsze wsparcie niż w przypadku innych frameworków– aktualnie Vue.js jest wykorzystywany głównie do niewielkich projektów. W przeciwieństwie do Angulara i Reacta Vue nie otrzymuje wsparcia finansowego ze strony dużych graczy na rynku technologii, co rzutuje na nieco mniejsze tempo rozwoju.
- Skromny ekosystem– Vue.js zapewnia stosunkowo ograniczony dostęp do różnych narzędzi i bibliotek. Problematyczne może być m.in. renderowanie stron na starszych przeglądarkach i systemach.
Dodaj komentarz