Vue, Angular, React – porównanie najpopularniejszych frameworków JavaScript - Codium | Software House

Vue, Angular, React – porównanie najpopularniejszych frameworków JavaScript

Strony internetowe Wszystkie
04/04/2023
6 min

Frontend większości aplikacji webowych i stron internetowych powstaje obecnie z użyciem tzw. frameworków języka JavaScript, czyli zbiorów gotowych bibliotek i komponentów. Najpopularniejsze z nich to Vue, Angular i React. Każdy z nich skupia się na nieco innym zastosowaniu – warto dowiedzieć się, czym wyróżniają się poszczególne pozycje.

Najpopularniejsze frameworki frontendowe wśród programistów

Na początek warto przyjrzeć się statystykom opisującym wykorzystanie poszczególnych technologii webowych przez programistów. Tego typu dane są dostępne na portalu Stack Overflow – to serwis społecznościowy, który służy przede wszystkim do zadawania pytań na temat tworzenia oprogramowania.

 

Według wyników ankiety przeprowadzonej w 2022 roku najpopularniejszą technologią wykorzystywaną przy tworzeniu stron jest Node.js. W przeciwieństwie do Reacta, Vue i Angulara jest to jednak środowisko uruchomieniowe, a nie framework frontendowy – z tego względu w naszym artykule nie będziemy skupiać się na tym rozwiązaniu. W czołówce znajdują się także jQuery (niewielka biblioteka do manipulowania drzewem HTML) oraz Express (backendowy framework do aplikacji typu REST). Wśród frameworków frontendowych wykorzystanie najpopularniejszych rozwiązań przedstawia się następująco:

 1. React.js – używany przez 42,62% programistów zajmujących się technologiami webowymi;
 2. Angular – 20,39%;
 3. Vue.js – 18,82%.

Vue, Angular i React

 

Vue, Angular i React – frontendowe frameworki o nieco innym zadaniu

Mimo że ekosystem JavaScript charakteryzuje się dość częstym pojawianiem się nowych frameworków, to właśnie te trzy opcje już od kilku lat utrzymują bardzo stabilną pozycję. To bez wątpienia technologie, które warto poznać zarówno pod kątem planowania kariery programisty, jak i w roli osoby zainteresowanej aplikacjami webowymi. Co istotne, każdy z tych frameworków skupia się na nieco innym obszarze, mimo że wszystkie mogą być wykorzystane do zbudowania frontendu dla strony:

 • React – funkcjonuje jako biblioteka UI, która ułatwia tworzenie interaktywnego interfejsu;
 • Angular – rozbudowana platforma i kompletny framework frontendowy umożliwiający przygotowanie aplikacji SPA;
 • Vue.js – progresywny framework, który może być dołączony do całej aplikacji lub wybranych części.

 

 

Vue.js – opis, wady i zalety

Framework Vue.js zyskał na znaczeniu wraz ze wzrostem popularności tzw. stron SPA („single-page application”), w których renderowanie całego kodu witryny jest wykonywane z poziomu pojedynczego pliku HTML. Mimo że pojawił się na rynku w 2014 roku, szybko zdobył uznanie wśród programistów m.in. ze względu na prostą obsługę i łatwą naukę poszczególnych funkcji. Co ciekawe, Vue.js powstał początkowo jako odpowiedź na ograniczenia Angulara, skupiając się na zapewnieniu programistom jak największej wydajności pracy.

 

 

Wady i zalety Vue.js

Vue.js to framework, który stanowi świetny wybór zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych programistów. Łatwość użytkowania to kluczowa zaleta tej technologii, jednak nie można także pominąć pewnych istotnych minusów.

 

 

Zalety:

 • Łatwa nauka– Vue.js nie wymaga wcześniejszej wiedzy z zakresu technologii takich jak JavaScript czy TypeScript. Całość jest dostosowana pod kątem osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem aplikacji webowych.
 • Mały rozmiar projektu– aplikacje wykonane z użyciem Vue.js są przeważnie niewielkie, dzięki czemu strony mogą ładować się szybciej i zajmować wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

 

 

Wady:

 • Mniejsze wsparcie niż w przypadku innych frameworków– aktualnie Vue.js jest wykorzystywany głównie do niewielkich projektów. W przeciwieństwie do Angulara i Reacta Vue nie otrzymuje wsparcia finansowego ze strony dużych graczy na rynku technologii, co rzutuje na nieco mniejsze tempo rozwoju.
 • Skromny ekosystem– Vue.js zapewnia stosunkowo ograniczony dostęp do różnych narzędzi i bibliotek. Problematyczne może być m.in. renderowanie stron na starszych przeglądarkach i systemach.

 

 

Co to jest Angular? Plusy i minusy tego frameworka

Angular jest darmowym, open-source’owym frameworkiem do tworzenia aplikacji webowych opartym na języku TypeScript. Aktualnie technologia ta jest rozwijana przez Google. Wyszukiwarkowy gigant wypuścił w 2016 roku pierwszą wersję „nowego” Angulara, który powstał na bazie wydanego w 2010 frameworka AngularJS. Główną różnicą było wtedy właśnie wykorzystanie języka TypeScript, który od tego czasu znacznie zyskał na popularności. Angular może być wykorzystany do przygotowywania kompletnych stron typu SPA, a także aplikacji mobilnych.

 

 

Wady i zalety Angulara

Angular to nieco bardziej wymagająca opcja niż Vue.js, lecz jednocześnie można liczyć na znacznie większe możliwości. Jakie są najważniejsze plusy i minusy tej technologii?

 

 

Zalety:

 • Wsparcie Google – Angular powstał jako projekt Google i po 7 latach nadal jest utrzymywany przez firmę z Mountain View, dzięki czemu można mieć pewność, że technologia ta nadal będzie rozwijana.
 • Dokładna dokumentacja – informacje na temat Angulara i jego poszczególnych funkcji są zebrane w przejrzysty, zrozumiały sposób z licznymi przykładami.
 • Funkcjonalność– Angular to framework zapewniający obsługę licznych kwestii związanych z budowaniem strony praktycznie od zera. Do tego warto podkreślić, że jest to bardzo skalowalna technologia, która sprawdza się zarówno przy niewielkich, jak i większych projektach.

 

 

Wady:

 • Trudniejsza nauka– framework jest oparty na języku TypeScript, który jest stosowany o wiele rzadziej niż JavaScript. To główny czynnik, który sprawia, że nauka Angulara może być dość wymagająca.
 • Duży rozmiar projektów – co ciekawe, jest to problem, który można zauważyć głównie przy… małych projektach. Nawet niewielkie aplikacje powstające z użyciem Angulara korzystają z licznych komponentów, które zajmują sporo miejsca – w przypadku większych projektach różnica jest jednak nieco bardziej rozmyta.

 

 

React.js – najpopularniejszy framework JS

Podobnie jak Angular, React.js również jest dziełem giganta technologicznego: tym razem mowa o Facebooku. Od kilku lat jest to najpopularniejszy framework frontendowy w ekosystemie JavaScript. Jego najważniejsze zalety to łatwość przygotowywania stron internetowych, a także duża liczba dodatkowych funkcji i bibliotek. Warto zwrócić uwagę m.in. na zestaw narzędzi React Native, który pozwala na napisanie jednego kodu do aplikacji webowej i mobilnej.

 

 

React.js – plusy i minusy

To zdecydowanie najczęstszy wybór wśród programistów – popularność Reacta jest ponad dwukrotnie większa niż w przypadku Angulara i Vue.js. Warto jednak nieco bliżej poznać wady i zalety tego rozwiązania.

 

 

Zalety:

 • Wydajność – zamiast standardowego modelu dokumentu HTML React używa wirtualnych struktur JavaScript do prezentowania strony. Dzięki temu aplikacje wykonane z jego użyciem mogą być znacznie szybsze.
 • Łatwa nauka – React.js wymaga jedynie znajomości HTML i podstawowych pojęć związanych z JavaScriptem.
 • Reużywalne komponenty – framework React jest przygotowany z myślą o modułowej budowie stron. Poszczególne części aplikacji mogą być traktowane jako „klocki”, które można bez problemu łączyć i modyfikować.

 

 

Wady:

 • Bardzo szybki rozwój – choć w niektórych przypadkach ten punkt można uznać za zaletę, w przypadku Reacta należy zwrócić uwagę, że wysokie tempo pojawiania się nowych funkcji wymusza na programistach ciągłe dostosowywanie się do zmian w działaniu frameworka. Do tego dochodzi stosunkowo słaba dokumentacja, która niekiedy nie nadąża za zmianami w ekosystemie Reacta.
 • Brak określonych konwencji – React nie narzuca konkretnych zasad dotyczących tworzenia kodu. W efekcie programiści podchodzą do aplikacji w bardzo różny sposób, co może utrudniać współpracę przy dołączaniu do projektu lub zespołu.

 

 

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego wybór odpowiedniego frameworka frontendowego jest ważny dla SEO?

Wybór frameworka frontendowego ma znaczący wpływ na wydajność strony, szybkość ładowania oraz jej interaktywność, co są kluczowymi czynnikami branych pod uwagę przez algorytmy wyszukiwarek przy rankingu stron. Frameworki takie jak React, Angular i Vue.js różnią się pod względem sposobu renderowania stron, co może wpływać na indeksowanie treści przez wyszukiwarki.

Czy Vue.js jest dobrym wyborem pod kątem SEO?

Vue.js jest uznawany za dobry wybór dla projektów wymagających szybkiego ładowania się strony i wysokiej interaktywności, dzięki małemu rozmiarowi projektów i łatwości nauki. Jednak, może napotkać wyzwania związane z SEO przy renderowaniu stron na stronie klienta, co może wymagać dodatkowych działań, takich jak pre-rendering lub server-side rendering, aby ułatwić indeksowanie przez wyszukiwarki.

Jakie są zalety Angulara z perspektywy SEO?

Angular oferuje wsparcie Google i skomplikowaną, ale dokładną dokumentację, co może ułatwić tworzenie złożonych aplikacji SPA przyjaznych dla SEO. Możliwość server-side renderingu (dzięki Angular Universal) pozwala na lepsze indeksowanie treści przez wyszukiwarki, co jest kluczowe dla SEO.

Czy React.js jest odpowiedni dla projektów dbających o SEO?

React.js, będąc najpopularniejszym frameworkiem, oferuje wysoką wydajność i łatwość w budowaniu reużywalnych komponentów. Aby maksymalizować jego potencjał SEO, zaleca się stosowanie technik takich jak server-side rendering lub static site generation (np. za pomocą Next.js), które pomagają w lepszym indeksowaniu treści przez wyszukiwarki.

Jakie są wyzwania związane z SEO przy używaniu frameworków JavaScript?

Główne wyzwania to trudności związane z indeksowaniem dynamicznie generowanych treści przez wyszukiwarki. Frameworki JavaScript często renderują treść po stronie klienta, co może spowolnić proces indeksowania. Rozwiązania takie jak server-side rendering, static site generation lub użycie pre-rendering service mogą pomóc w przezwyciężeniu tych wyzwań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tomasz Juśkiewicz Tomasz Juśkiewicz

Dusza towarzystwa i kreator pozytywnej atmosfery w naszym zespole. Idealny wieczór według Tomka to dobra muzyka i Lego

Kategorie

Popularne wpisy

Odbierz darmowy poradnik
Jak stworzyć konwertujący landing page

Odbierz Ebook'a