Nawigacja strony internetowej a UX - Codium | Software House

Nawigacja strony internetowej a UX

Strony internetowe Wszystkie
27/12/2022
6 min

Ciężko zaprzeczyć stwierdzeniu, że UX, czyli doświadczenia użytkownika, to obecnie jeden z najważniejszych czynników dla sukcesu strony. Działania na tym polu wpływają nie tylko na widoczność witryny, lecz także m.in. na konwersję. Kluczowym komponentem UX jest nawigacja na stronie – warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat. Jak nawigacja wpływa na UX i jak o nią zadbać w odpowiedni sposób?

Czym właściwie jest nawigacja strony internetowej?

Choć termin ten może wydawać się dość oczywisty, warto poświęcić chwilę na dokładne określenie jego znaczenia. Nawigacja strony internetowej odnosi się do funkcjonalności związanych z poruszaniem się po witrynie – będą to zatem wszelkiego rodzaju menu, odnośniki rozmieszczone w różnych sekcjach strony czy tzw. breadcrumbs. Warto zaznaczyć, że nawigacja skupia się w dużej mierze na poprawnym linkowaniu do poszczególnych części witryny.

 

Odpowiednie podejście do tej kwestii pozwoli zapewnić internautom szybki, bezproblemowy sposób, by dotrzeć do potrzebnych informacji. Z tego względu jest to bardzo istotny komponent User Experience. Możliwość sprawnego poruszania się po serwisie bezpośrednio przekłada się na większe zaufanie do marki, wzrost konwersji i lepsze wsparcie dla działań online.

Co sprawia, że sprawna nawigacja po stronie jest tak ważna pod kątem UX?

Coraz większy nacisk na UX dominuje w ostatnich latach trendy związane z tworzeniem stron internetowych. Sporą rolę odgrywa tutaj także nawigacja. Przed zrealizowaniem projektu warto dowiedzieć się, w jaki dokładnie sposób te dwa obszary łączą się ze sobą.

 

  • Sprawniejsza organizacja zawartości na stronie – jasny podział na kategorie wraz z łatwym dostępem do kluczowych sekcji pozwoli użytkownikom od razu określić, gdzie znajdują się niezbędne informacje. To z kolei przekłada się na łatwiejszą obsługę strony, a także większe zaufanie do marki.
  • Dłuższy czas spędzony na stronie – to czynnik, który w dużym stopniu wiąże się z powyższym punktem. Prosta nawigacja zachęca użytkowników do pozostania na witrynie, by dowiedzieć się więcej o firmie czy znaleźć informacje o usługach lub produktach. Dbając o tę kwestię, można także zredukować współczynnik odrzuceń (bounce rate).
  • Korzystniejsze wyniki pod względem SEO – odpowiednia struktura, poprawne linkowanie wewnętrzne oraz czytelny dostęp do informacji to czynniki, które w bezpośredni sposób wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. UX i widoczność witryny są obecnie mocno ze sobą powiązane, co wynika z aktualizacji algorytmów Google i innych serwisów.

 

Kluczowe porady, które pomogą w opracowaniu skutecznej, przejrzystej nawigacji na stronie

Istnieje wiele różnych podejść do nawigacji na stronie internetowej – ostateczny wybór będzie w dużej mierze zależny od rodzaju strony, jak również jej celów. Przy podejmowaniu decyzji należy zwrócić uwagę także na grupę docelową i jej potrzeby, aby móc jak najlepiej dostosować projekt witryny. Warto przy tym poznać kilka przydatnych porad, które pozwolą lepiej zadbać o nawigację bez względu na szczegóły charakterystyki strony.

 

1. Pamiętaj o właściwej pozycji menu

Pod tym względem lepiej powstrzymać się od eksperymentowania – użytkownicy prawdopodobnie spodziewają się menu w jednej ze „standardowych” lokalizacji. W zdecydowanej większości przypadków odpowiednim wyborem będzie górny panel lub lewa część strony.

header menu ux

2. Skorzystaj z elementów graficznych w menu

To dobry sposób, by zmniejszyć ilość miejsca zajmowaną przez menu, a także zwiększyć jego atrakcyjność. Nie można przy tym jednak zapominać o atrakcyjności – ikony zamiast tekstu sprawdzą się tylko wtedy, gdy ich znaczenie jest w stu procentach jasne. Ciekawym rozwiązaniem będą też animacje, na przykład w momencie najechania kursorem na konkretną opcję w menu.

jw menu header ux

 

3. Zadbaj o właściwą kolejność linków

Większość użytkowników skupia swoją uwagę przede wszystkim na pierwszej i ostatniej pozycji – to zjawisko określane jako efekt pierwszeństwa. Przy projektowaniu nawigacji strony, a w szczególności menu, warto wziąć pod uwagę tę kwestię i umieszczać najistotniejsze sekcje na początku lub na końcu.

 

4. Zachowaj właściwy układ strony

Pojawianie się menu, konkretnych pozycji lub innych elementów nawigacyjnych nie może naruszać struktury strony. To kwestia, która od pewnego czasu jest nawet uwzględniana przez wyszukiwarkę Google jako czynnik rankingowy w ramach reguł Core Web Vitals. Każde przesunięcie układu witryny może wiązać się z gorszymi wrażeniami dla użytkownika i osłabieniem ogólnych wyników związanych z UX – elementy nawigacyjne muszą być zatem dobrze zintegrowane z całością.

 

5. Umieść elementy nawigacyjne w kilku kluczowych częściach strony

Menu znajdujące się na górnym panelu lub po lewej stronie witryny to nie wszystko. Warto przygotować także stopkę, która będzie idealnym miejscem na linki do różnych istotnych sekcji strony. W ten sposób użytkownicy będą mogli bez problemu odnaleźć niezbędne informacje bez zbędnego przewijania z powrotem na górę.

cw - footer ux

 

6. Korzystaj z breadcrumbs

Tzw. okruchy chleba, czyli właśnie „breadcrumbs”, to niewielkie linki nawigacyjne zawierające pełną ścieżkę do danej podstrony. Możemy się z nimi spotkać zwłaszcza w przypadku sklepów internetowych. Odpowiednio zaimplementowane stanowią bardzo skuteczną pomoc w nawigacji i korzystnie wpływają na doświadczenia użytkowników.

breadcrumbs ux header menu

 

7. Nie zapominaj o innych platformach

Potrzeby użytkowników desktopowych i osób korzystających z urządzeń mobilnych mogą się znacznie różnić. Należy pamiętać, by odwzorować to nie tylko w ogólnym designie strony, lecz także w podejściu do nawigacji. W przypadku wersji na komputer przeważnie mamy do dyspozycji znacznie więcej przestrzeni, przez co podczas przygotowywania mobilnego wariantu dobrym wyborem będą między innymi ikony czy wysuwane menu. Częstym wyborem są także elementy nawigacyjne schowane pod charakterystycznym „hamburgerem” – to grafika z trzema paskami, przy której użytkownicy będą od razu wiedzieć, gdzie znaleźć menu.

 

mobile header desktop ux

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest nawigacja strony internetowej i dlaczego jest istotna dla UX?

Nawigacja strony internetowej odnosi się do funkcjonalności związanych z poruszaniem się po witrynie, takich jak menu, odnośniki czy breadcrumbs. Jest to kluczowy komponent User Experience, ponieważ wpływa na szybkość i łatwość dostępu do potrzebnych informacji, co przekłada się na większe zaufanie użytkowników i wzrost konwersji.

Jakie są główne powody, dla których sprawna nawigacja jest ważna pod kątem UX?

Sprawna nawigacja po stronie internetowej przyczynia się do lepszej organizacji zawartości, zwiększa czas spędzony przez użytkowników na stronie, poprawia wyniki pod względem SEO oraz wpływa korzystnie na wyniki sprzedażowe, szczególnie dla witryn e-commerce.

Jakie są kluczowe porady dotyczące projektowania skutecznej nawigacji na stronie?

Kluczowe porady obejmują odpowiednie umieszczenie menu, korzystanie z elementów graficznych, zachowanie właściwej kolejności linków, prawidłowy układ strony, umieszczenie elementów nawigacyjnych w kluczowych częściach strony, korzystanie z breadcrumbs oraz uwzględnienie różnic między platformami desktopowymi i mobilnymi.

Dlaczego umieszczenie menu w standardowych lokalizacjach jest ważne?

Umieszczenie menu w standardowych lokalizacjach, takich jak górny panel lub lewa część strony, jest ważne, ponieważ użytkownicy spodziewają się menu właśnie tam, co ułatwia im szybkie poruszanie się po stronie.

Jakie są zalety korzystania z breadcrumbs w nawigacji?

Breadcrumbs są niewielkimi linkami nawigacyjnymi zawierającymi pełną ścieżkę do danej podstrony. Ich używanie jest korzystne, ponieważ pomagają użytkownikom orientować się na stronie, zwłaszcza w przypadku sklepów internetowych, co pozytywnie wpływa na doświadczenia użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tomasz Juśkiewicz Tomasz Juśkiewicz

Dusza towarzystwa i kreator pozytywnej atmosfery w naszym zespole. Idealny wieczór według Tomka to dobra muzyka i Lego

Kategorie

Popularne wpisy

Odbierz darmowy poradnik
Jak stworzyć konwertujący landing page

Odbierz Ebook'a