Jak wybrać odpowiedni software house do swojego projektu? - Codium | Software House

Jak wybrać odpowiedni software house do swojego projektu?

Biznes Wszystkie
24/02/2023
4 min

Tworzenie oprogramowania z własnym zespołem to coraz rzadziej stosowane rozwiązanie – wiele firm stawia obecnie na pomoc zewnętrznych przedsiębiorstw. Software house’y to podmioty, które specjalizują się właśnie w takiej działalności. Na rynku znajdziemy ogromną liczbę różnych propozycji – jak wybrać właściwą opcję? Oto kilka wskazówek, które pozwolą uniknąć problemów w trakcie realizacji projektu.

Przede wszystkim – zgodność technologii z projektem

To prawdopodobnie najważniejsza kwestia, o którą należy zadbać przy wyborze software house. Firma oferująca usługi musi być dopasowana do danego projektu pod kątem wykorzystywanych technologii oraz wiedzy na temat wybranych rozwiązań. Dla przykładu tworzenie stron internetowych ma zupełnie inne wymagania niż opracowywanie aplikacji desktopowych. W pierwszym przypadku najistotniejsze będzie wsparcie dla języka JavaScript, a także konkretnych frameworków czy CMS-ów przeznaczonych do poszczególnych typów witryn. Rozwiązania desktopowe skupiają się z kolei przeważnie na językach takich jak C#, C++ czy Java.

 

 

Co istotne, z reguły warto unikać software house’ów deklarujących znajomość każdej technologii i gotowość do podjęcia każdego projektu bez względu na język programowania. Lepszym wyborem będą firmy, które specjalizują się w danym obszarze – na przykład w przygotowywaniu stron czy sklepów internetowych.

 

 

Portfolio firmy

Kolejnym kluczowym czynnikiem jest zweryfikowanie portfolio wybranego software house. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy firma ma w ogóle na koncie wcześniejsze realizacje. Jeśli przedsiębiorstwo istnieje na rynku już od kilku lat i nie może pochwalić się ukończonymi projektami, powinna zapalić się nam przysłowiowa czerwona lampka. Godne zaufania firmy przeważnie linkują do swoich realizacji bezpośrednio na własnej stronie – dzięki temu łatwo zweryfikować jakość pracy.

 

 

Szczególnie warto zwrócić uwagę na obecność projektów, które pod pewnym względem odpowiadają naszym potrzebom. Może to dotyczyć zarówno wykorzystanych technologii, jak i ogólnej tematyki zadania. W takim przypadku można od razu upewnić się, czy dana firma będzie w stanie zaoferować odpowiedni poziom wsparcia w wybranym zakresie.

 

software house portfolio

Opinie o firmie

Ten punkt w pewnym stopniu łączy się z poprzednim – w końcu chodzi również o zweryfikowanie jakości realizowanych usług. W tym przypadku można jednak dodatkowo sprawdzić doświadczenia klientów dotyczące przebiegu współpracy, terminu realizacji oraz wyceny. Niekiedy opinie są umieszczane na samej stronie przedsiębiorstwa – możemy ich szukać także na zewnętrznych serwisach, chociażby w wizytówkach Google. Dobrym pomysłem będzie też sprawdzenie branżowych portali w poszukiwaniu informacji o współpracy z danym software house.

 

 

Cena projektu

W tym przypadku warto zachować sporą ostrożność – cena nie powinna być ani zbyt wysoka, ani za niska. Podejrzanie skromna wycena może sugerować, że dany software house nie dysponuje niezbędną wiedzą i doświadczeniem, przez co jest zmuszony konkurować właśnie w ten sposób. Dodatkowo może to oznaczać niepoprawnie przygotowaną wycenę, która wiąże się z koniecznością późniejszej renegocjacji czy dostosowania zakresu projektu. Zbyt wysoka cena będzie za to w oczywisty sposób przekładać się na mniejszą opłacalność, choć w niektórych przypadkach może ona być w pełni uzasadniona. Powiązaną kwestią jest także model rozliczeń – w zależności od charakterystyki zlecenia czasami lepiej sprawdzi się określona opłata za cały projekt, a czasami płatność wyliczona na podstawie czasu i środków przeznaczonych na realizację.

 

 

Zakres projektu

W tym przypadku mowa przede wszystkim o rodzajach zadań, które są wykonywane przez firmę podczas realizacji projektu. Warto m.in. upewnić się, czy testy są wliczone w całość, czy proponowane jako osobna usługa. Szczegółowe testowanie może wiązać się z nieco dłuższym czasem oczekiwania na końcowy produkt oraz większymi wydatkami, jednak jest to z pewnością wartościowa inwestycja ze względu na redukcję problemów w przyszłości.

 

 

Co więcej, w wielu przypadkach opieka i utrzymanie już po wypuszczeniu produktu na rynek jest równie istotne, jak samo przygotowanie danego rozwiązania. Z tego względu należy zweryfikować, czy software house oferuje również tego typu wsparcie – powinno ono obejmować m.in. bieżące rozwiązywanie błędów czy przygotowywanie niezbędnych aplikacji.

 

 

Kontakt z firmą

Podstawą sprawnej realizacji projektu jest efektywna komunikacja w obie strony. Przy wyborze odpowiedniego software house należy upewnić się, jak przebiega kontakt z zespołem realizującym zlecenie. Istotny będzie zarówno sam kanał komunikacji (np. e-mail, telefon czy komunikator internetowy), jak i częstotliwość raportowania o przebiegu prac. Wiele firm używa także dedykowanych systemów do planowania i zarządzania zadaniami, które mogą być udostępniane klientom.

 

 

Odpowiednie podejście do planowania projektu

Profesjonalnie wykonany plan pozwala znacznie usprawnić pracę nad projektem, a jednocześnie zwiększyć jakość końcowego produktu. Warto stawiać na firmy, które w pierwszej kolejności przygotowują solidny brief i analizę, a także m.in. makiety UX. Dzięki temu od samego początku można mieć jasną wizję wyglądu ostatecznego rozwiązania. To również możliwość wprowadzenia ewentualnych poprawek już na najwcześniejszych etapach, co może przełożyć się na znaczne oszczędności w stosunku do zmian wykonywanych pod koniec projektu.

 

 

Jak wybrać software house? Podsumowanie

Jak widać, lista czynników, które mogą zadecydować o wyborze partnera w tworzeniu oprogramowania czy strony internetowej, jest dość długa. Wszystkie z nich mogą mieć pewien wpływ na jakość produktu, a także przebieg współpracy – warto zatem dokładnie przeanalizować każdy punkt. Wśród najistotniejszych kwestii znajdują się:

  • wykorzystanie odpowiednich, dopasowanych do projektu technologii;
  • jakość dotychczasowych projektów oraz opinie klientów o współpracy;
  • wycena realizacji;
  • zakres działań w ramach projektu (w szczególności testowanie);
  • sposób komunikacji z firmą oraz rozplanowanie projektu.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego zgodność technologii z projektem jest ważna przy wyborze software house?

Zgodność technologii z projektem jest kluczowa, ponieważ software house musi dysponować odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w technologiach wykorzystywanych w danym projekcie. Specjalizacja w określonym obszarze, takim jak tworzenie stron internetowych czy aplikacji desktopowych, zapewnia wyższą jakość i efektywność pracy.

Jakie informacje można uzyskać z portfolio software house?

Portfolio software house pozwala na ocenę jakości ich wcześniejszych realizacji, a także na sprawdzenie, czy firma ma doświadczenie w projektach podobnych do naszego. Jest to kluczowy czynnik przy podejmowaniu decyzji o wyborze partnera do współpracy.

Dlaczego opinie o firmie są ważne przy wyborze software house?

Opinie o firmie pozwalają na poznanie doświadczeń innych klientów z danym software house, w tym jakości wykonanych usług, terminowości realizacji projektów oraz poziomu obsługi klienta. Są one cennym źródłem informacji o wiarygodności i profesjonalizmie firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Eryk Kałużny Codium Eryk Kałużny

Zainteresowany designem, fotografią i wszelką inną aktywnością artystyczną. W życiu prywatnym jeździ na rowerze szosowym i słucha muzyki elektronicznej.

Kategorie

Popularne wpisy