Hosting strony internetowej – dostępne rodzaje, zalety i wady - Codium | Software House

Hosting strony internetowej – dostępne rodzaje, zalety i wady

Strony internetowe Wszystkie
25/04/2023
5 min

Aby strona internetowa mogła faktycznie funkcjonować w sieci, niezbędne będą pewne dodatkowe usługi – przede wszystkim hosting. Tego typu rozwiązania są dostępne w kilku różnych wersjach, a każda z nich ma swoje plusy i minusy. Co to właściwie jest hosting, jakie rodzaje można wybrać i co warto o nich wiedzieć?

Co to jest hosting?

Samo stworzenie strony internetowej to dopiero początek: jeśli chcemy, by internauci mogli ją odwiedzać, konieczne jest umieszczenie jej na publicznie dostępnym serwerze. Usługa udostępniania miejsca na tego typu serwerach to właśnie hosting. Bez względu na wybrane rozwiązanie kluczowym czynnikiem jest dostępność przez 24 godziny na dobę – dzięki temu potencjalni klienci czy użytkownicy będą mogli bez problemu korzystać z naszej witryny o dowolnej porze.

 

 

Na serwerze umieszczane są wszystkie pliki niezbędne do wyświetlania strony, a często także dodatkowe usługi. W wielu przypadkach usługi hostingu łączą się na przykład z obsługą kont mailowych pod tą samą domeną, na której znajduje się sama witryna. Co istotne, przeważnie umowa o hosting jest zawiązywana na cały rok, przez co warto przeanalizować dostępne formy wyboru, by móc postawić na właściwą opcję.

Rodzaje hostingu

W zależności od zasad udostępniania przestrzeni serwerowej możemy wyróżnić kilka wariantów hostingu. Wszystkie z nich mają swoje zalety i wady, przez co sprawdzą się w nieco innych sytuacjach. Najpopularniejsze rodzaje to hosting współdzielony, hosting VPS, hosting dedykowany oraz hosting w chmurze.

hosting_rodzaje

Hosting współdzielony

To najtańszy rodzaj hostingu, w którym przestrzeń i zasoby pojedynczego serwera są wykorzystywane przez kilka stron jednocześnie. W efekcie wydajność witryny jest dość mocno ograniczona – wynika to z faktu, że poszczególni klienci mają dostęp do zaledwie niewielkiej części miejsca na dane, pamięci RAM czy czasu procesora. Z tego względu jest to rozwiązanie wykorzystywane głównie przez małe strony, które nie spodziewają się dużej liczby wizyt.

 

 

Zalety hostingu współdzielonego:

 • bardzo niski koszt, niekiedy możemy znaleźć nawet całkowicie darmowe propozycje;
 • zazwyczaj wiedza techniczna nie jest wymagana – obsługa strony odbywa się z poziomu specjalnego panelu użytkownika;
 • w większości przypadków serwer jest od razu skonfigurowany i gotowy do użycia.

 

Wady hostingu współdzielonego:

 • bardzo ograniczone możliwości w kwestii zasobów, przepustowości czy przestrzeni dyskowej;
 • można spotkać się z dodatkowymi, wysokimi opłatami za przekroczenie limitu transferu lub danych;
 • wsparcie jedynie dla podstawowych technologii i języków programowania wykorzystywanych przy tworzeniu stron internetowych, takich jak HTML czy PHP;
 • instalacja dodatkowego oprogramowania często jest niemożliwa.

 

 

Hosting VPS

Z technicznego punktu widzenia to rozwiązanie działa podobnie do serwerów współdzielonych – zasoby są wykorzystywane przez wielu użytkowników w tym samym czasie. VPS, czyli „Virtual Private Server” (wirtualny serwer prywatny), różni się jednak pewną kluczową kwestią: każda ze stron otrzymuje całkowicie oddzielną część serwera. Dzięki temu można liczyć na znacznie więcej możliwości dotyczących przygotowania strony, a także wyższą wydajność, jednocześnie wciąż utrzymując koszty na niskim poziomie. To rozwiązanie używane często przez strony dla małych i średnich firm.

 

 

Zalety hostingu VPS:

 • dostęp do dedykowanej części zasobów serwera;
 • instalacja potrzebnego oprogramowania zazwyczaj nie stanowi problemu;
 • wyższa wydajność niż w przypadku serwera współdzielonego.

 

Wady hostingu VPS:

 • nadal należy liczyć się z ograniczeniami we wprowadzaniu różnych modyfikacji dotyczących działania serwera;
 • potrzebna będzie pewna wiedza techniczna;
 • tak samo jak przy serwerach współdzielonych, przekroczenie limitów lub wykup dodatkowego miejsca może wiązać się z wysokimi opłatami.

 

 

Hosting dedykowany

Serwer dedykowany to klasyczne, sprawdzone od lat podejście do hostingu. Strona jest umieszczona na całkowicie oddzielnym serwerze, który udostępnia wszystkie swoje zasoby użytkownikowi. To sprawia, że administratorzy stron mają pełną swobodę we wprowadzaniu zmian i konfigurowaniu strony. Jednocześnie wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami, które dotyczą m.in. instalowania aktualizacji czy zarządzania oprogramowaniem. Z tego względu często potrzebne będzie zatrudnienie dodatkowych osób do obsługi strony oraz serwera, co może wygenerować wysokie koszty. Mimo tego jest to świetny wybór w przypadku największych stron, które są regularnie odwiedzane przez setki czy tysiące internautów.

 

 

Zalety hostingu dedykowanego:

 • cała przestrzeń dyskowa na serwerze i jego zasoby są dostępne do wykorzystania;
 • całkowita kontrola nad działaniem strony, konfiguracją serwera i instalacją oprogramowania;
 • bardzo wysoka wydajność;
 • stabilne działanie z zagwarantowanym dostępem do usług przez cały czas, wyłączając ewentualne awarie i usterki.

 

Wady hostingu dedykowanego:

 • wysoki koszt – to przeważnie najdroższy wariant hostingu;
 • potrzeba inwestycji w profesjonalne wsparcie techniczne;
 • zarządzanie bezpieczeństwem, aktualizacjami oraz oprogramowaniem leży w całości po stronie administratorów strony.

 

 

Hosting w chmurze

Usługi cloud zdobyły w ostatnim czasie ogromną popularność – ich wykorzystanie można zauważyć także na rynku hostingu. Jak działa takie rozwiązanie? Podstawowa zasada jest podobna jak w przypadku serwerów VPS: dany użytkownik ma dostęp do części dedykowanych zasobów.

 

W tym przypadku jednak mowa nie o pojedynczym serwerze, a o całym centrum przetwarzania danych. Oznacza to, że można bez problemu dostosować infrastrukturę do aktualnych potrzeb – co więcej, w wielu przypadkach skalowanie odbywa się w pełni automatycznie. Warto także zaznaczyć, że płatność za usługi cloud jest bezpośrednio zależna od wykorzystanych zasobów, przez co takie rozwiązanie może być wykorzystane przez strony o dowolnym rozmiarze.

 

 

Zalety hostingu w chmurze:

 • skalowalność i elastyczność;
 • opłacalność – klienci płacą tylko za te zasoby, których faktycznie używają;
 • wysoki stopień bezpieczeństwa;
 • automatyczne aktualizacje i dostęp do najnowszego oprogramowania oraz sprzętu;
 • możliwość skorzystania z dodatkowych usług cloud, które mogą ułatwić zarządzanie stroną i samą firmą.

 

Wady hostingu w chmurze:

 • ograniczone możliwości konfiguracji;
 • niezbędne jest rozsądne zarządzanie zasobami, by nie natknąć się na niepotrzebne koszty;
 • czasami do obsługi rozwiązań cloud potrzebna jest specjalistyczna wiedza, jednak obecnie przeważnie można zarządzać stroną z pomocą dedykowanych, intuicyjnych narzędzi.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest hosting i dlaczego jest niezbędny dla funkcjonowania strony internetowej?

Hosting to usługa udostępniania przestrzeni na serwerze publicznie dostępnym, dzięki czemu strona internetowa może być odwiedzana przez internautów. Jest to niezbędne, aby strona była dostępna online przez 24 godziny na dobę, umożliwiając dostęp potencjalnym klientom czy użytkownikom w dowolnym momencie.

Jakie są główne rodzaje hostingu i dla kogo są przeznaczone?

Wyróżniamy kilka głównych rodzajów hostingu: współdzielony, VPS (Virtual Private Server), dedykowany i hosting w chmurze. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, sprawdzając się w różnych sytuacjach. Na przykład hosting współdzielony jest odpowiedni dla małych stron o niskim ruchu, VPS dla małych i średnich firm, dedykowany dla dużych stron z dużym ruchem, a hosting w chmurze oferuje skalowalność i elastyczność dla firm o różnych potrzebach.

Jakie są zalety i wady hostingu współdzielonego?

Zalety to niski koszt i brak potrzeby posiadania wiedzy technicznej. Wady obejmują ograniczone zasoby i możliwości technologiczne oraz potencjalne dodatkowe koszty za przekroczenie limitów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzysztof Kurek

Pasjonat nowych technologii i kreacji. Lubi tworzyć i wymyślać nowe rozwiązania. Prywatnie zainteresowany dobrą kuchnią, filmem i robieniem nowych rzeczy.

Kategorie

Popularne wpisy

Odbierz darmowy poradnik
Jak stworzyć konwertujący landing page

Odbierz Ebook'a