Budowanie strony z WordPressem – wady i zalety najpopularniejszego systemu CMS - Codium | Software House

Budowanie strony z WordPressem – wady i zalety najpopularniejszego systemu CMS

Strony internetowe Wszystkie
16/03/2023
5 min

WordPress od lat zajmuje czołową pozycję wśród najpopularniejszych systemów CMS, czyli systemów zarządzania treścią. Co sprawia, że to rozwiązanie cieszy się tak dużą popularnością? Sprawdź najważniejsze wady i zalety tego oprogramowania.

Popularność WordPressa – garść imponujących statystyk

Według portalu W3Techs, który zajmuje się zbieraniem różnego rodzaju statystyk na temat technologii wykorzystywanych online, WordPress jest wykorzystywany przez 43,2% wszystkich stron internetowych. Gdy weźmiemy pod uwagę jedynie witryny korzystające z rozwiązań typu CMS, wynik staje się jeszcze bardziej imponujący – to aż 63,4%. Oznacza to, że nieco ponad 800 milionów stron w sieci jest oparta właśnie na tym rozwiązaniu.

wersje wordpressa

Żródło: W3Techs

 

Co stoi za tak wysoką popularnością WordPressa? To przede wszystkim ogromna wszechstronność i funkcjonalność. Pierwotnie system ten powstał pod kątem tworzenia blogów i nadal cieszy się dominującą pozycją w tym obszarze – szacuje się, że nawet 97% blogerów publikuje wpisy z użyciem WordPressa. Prawdziwa siła tego oprogramowania leży jednak w bardzo rozbudowanej kolekcji pluginów, która liczy obecnie ponad 60 tysięcy pozycji. Wtyczki mogą służyć zarówno do wprowadzania niewielkich dodatków do strony, jak i całkowitego przekształcenia witryny w system o zupełnie innej funkcjonalności. Jednym z najlepszych przykładów są pluginy e-commerce – najczęściej instalowanym jest WooCommerce, obecny na ok. 20% wszystkich stron korzystających z WordPressa. Z jego użyciem można w łatwy i szybki sposób opracować kompletny sklep internetowy.

 

 

WordPress – zalety

zalety wordpressa

Nie da się ukryć, że wyniki osiągane od wielu lat przez WordPressa potrafią zrobić wrażenie. Co jednak sprawia, że system ten zdobył tak szerokie uznanie wśród internautów, blogerów, programistów i sprzedawców? Po niemal 20 latach od premiery pierwszej wersji warto spojrzeć na kilka kluczowych zalet, które pozwoliły osiągnąć WordPressowi jego obecną pozycję.

 

 

1. Łatwość obsługi i zarządzania stroną

Od razu po instalacji WordPressa zyskujemy dostęp do bardzo rozbudowanego, ale jednocześnie przejrzystego panelu administracyjnego. To właśnie w tym miejscu można wykonywać wszelkie czynności związane ze stroną – od publikowania wpisów, poprzez edycję szablonów, aż po dostosowywanie szczegółowych ustawień. Największym plusem jest w tym przypadku fakt, że obsługa witryny nie stanowi problemu nawet dla osób, które nie dysponują praktycznie żadnym doświadczeniem w tym zakresie.

 

 

2. Pluginy

To czynnik, o którym wspominaliśmy już nieco wcześniej, lecz warto przyjrzeć się mu bliżej. WordPress oferuje szereg zarówno płatnych, jak i darmowych pluginów, które obejmują praktycznie każdy aspekt funkcjonalności strony. Dzięki wtyczkom dostosowanie działania witryny staje się jeszcze prostsze – nawet wtedy, gdy chcemy wprowadzić znaczące zmiany. Co można osiągnąć z pluginami do WordPressa? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, warto spojrzeć na funkcje najpopularniejszych wtyczek:

  1. Yoast SEO– plugin wykorzystywany na niemal każdym blogu opartym na WordPressie. Jego funkcjonalność skupia się na wszelkich kwestiach związanych z pozycjonowaniem.
  2. Jetpack– wielozadaniowa wtyczka usprawniająca zarządzanie stroną. Dostępne opcje to m.in. analityka witryny, automatyczne publikowanie postów na media społecznościowe, filtrowanie spamu czy rozbudowane funkcje bezpieczeństwa przy logowaniu.
  3. Akismet– stosunkowo prosty, lecz bardzo przydatny plugin pozwalający na blokowanie spamu w komentarzach.
  4. Contact Form – kolejna dość prosta wtyczka, która ułatwia przygotowanie formularza kontaktowego dla osób odwiedzających stronę.
  5. WooCommerce– w tym przypadku mowa o pluginie, który praktycznie całkowicie przekształca stronę. WooCommerce to wtyczka umożliwiająca utworzenie sklepu internetowego na bazie systemu WordPress.

 

 

3. Wsparcie dla SEO – wbudowane i z pluginami

WordPress wyróżnia się także pod względem SEO. Pozycjonowanie strony – zarówno bloga, jak i sklepu – staje się znacznie prostsze dzięki gotowemu układowi witryny oraz licznym funkcjom dotyczącym analizy SEO. Funkcjonalność w tym zakresie jest jeszcze bardziej rozbudowana, gdy postawimy na odpowiednie wtyczki.

 

 

4. Darmowa instalacja

System WordPress jest dostępny całkowicie za darmo – jedyne koszty niezbędne do uruchomienia strony ograniczają się do hostingu i domeny. Należy przy tym jednak podkreślić różnicę pomiędzy serwisami WordPress.org i WordPress.com. Pierwszy z nich pozwala na pobranie skryptów instalacyjnych i wgranie ich na serwer – to zupełnie bezpłatny proces. Drugi z kolei skupia się na usługach hostingowych na serwerach WordPress wraz z dedykowanymi pakietami, które mimo ciekawej funkcjonalności odznaczają się dość wysokimi kosztami.

 

 

5. Otwarty kod źródłowy

To zaleta, która ma znacznie głównie z technicznej perspektywy. WordPress to od początku system z otwartym kodem źródłowym, co oznacza, że teoretycznie każdy programista może wprowadzić własne modyfikacje w kodzie. Choć z pozoru takie podejście może wydawać się niebezpieczne, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej – wszelkie zmiany przechodzą przez bardzo skrupulatną weryfikację ze strony rozległej społeczności WordPressa. W efekcie można liczyć na stały dostęp do nowych funkcjonalności, wysoką wydajność i sprawdzony kod.

 

 

Wady WordPressa

Choć WordPress niewątpliwie ma wiele zalet, warto zaznaczyć także kilka minusów – na szczęście nie jest ich zbyt dużo. Użytkownicy podkreślają m.in. wysoką częstotliwość aktualizacji: choć czynnik ten może być uznany za zaletę, w niektórych przypadkach będzie to pewnym utrudnieniem w zarządzaniu stroną. Sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy potrzebne jest zsynchronizowanie update’ów wtyczek i samego systemu.

 

 

Do tego dochodzą pewne obawy w zakresie bezpieczeństwa – ze względu na swoją popularność WordPress jest częstym celem ataków hakerów. Choć większe wycieki i złamania zabezpieczeń są dość rzadkie, przy tworzeniu strony z pewnością należy zadbać o odpowiednią ochronę. Kolejnym obszarem, na który warto zwrócić uwagę, są koszty związane z większymi modyfikacjami: bardziej skomplikowane motywy czy pluginy często odznaczają się dość wysoką ceną. Ostatecznie jednak zalety zazwyczaj zdecydowanie przeważają nad wadami, co sprawia, że WordPress cieszy się ogromną popularnością przy praktycznie każdym rodzaju strony.

 

 

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego WordPress jest tak popularny?

WordPress cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją wszechstronność, łatwość obsługi, bogaty wybór pluginów i motywów, a także wsparcie dla SEO. Dodatkowo, jest to oprogramowanie z otwartym kodem źródłowym, co pozwala na szeroką personalizację.

Czy WordPress jest odpowiedni tylko dla blogów?

Choć WordPress początkowo powstał jako platforma do blogowania, jego funkcjonalność została znacznie rozszerzona. Dzięki tysiącom dostępnych pluginów i motywów, można go używać do tworzenia różnorodnych stron internetowych, w tym sklepów e-commerce, portfolio, stron firmowych i wielu innych.

Czy WordPress jest darmowy?

Tak, WordPress jest darmowym oprogramowaniem z otwartym kodem źródłowym. Można go swobodnie pobierać i instalować. Jednakże, koszty mogą się pojawić w kontekście hostingu, zakupu specjalnych motywów czy pluginów premium.

Czy do obsługi WordPressa potrzebne są specjalistyczne umiejętności techniczne?

WordPress jest zaprojektowany z myślą o łatwości użytkowania, więc nawet osoby bez specjalistycznych umiejętności technicznych mogą z niego korzystać. Panel administracyjny jest intuicyjny, a wiele zadań można wykonać za pomocą prostych w obsłudze narzędzi i edytorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzysztof Kurek

Pasjonat nowych technologii i kreacji. Lubi tworzyć i wymyślać nowe rozwiązania. Prywatnie zainteresowany dobrą kuchnią, filmem i robieniem nowych rzeczy.

Kategorie

Popularne wpisy

Odbierz darmowy poradnik
Jak stworzyć konwertujący landing page

Odbierz Ebook'a