Wewnętrzny zespół programistów czy software house? Co wybrać? - Codium | Software House

Wewnętrzny zespół programistów czy software house? Co wybrać?

Strony internetowe Wszystkie
21/03/2023
5 min

Tradycyjne podejście do realizacji projektu informatycznego opiera się na zatrudnieniu własnego zespołu programistów (tzw. in-house), jednak coraz więcej firm decyduje się na współpracę z zewnętrznymi partnerami. Przedsiębiorstwa, które specjalizują się w oferowaniu tego typu usług, określa się jako software house. Która z tych opcji będzie lepszym wyborem? Oto kilka najważniejszych czynników, na które należy zwrócić uwagę.

Budowanie zespołu – zatrudnienie własnej kadry a współpraca z software house

To jedna z najważniejszych różnic pomiędzy korzystaniem z usług zewnętrznej firmy a zespołem in-house. Chcąc prowadzić projekt wyłącznie z własnymi pracownikami, należy przede wszystkim poświęcić sporo czasu i zasobów na rekrutację. To dość skomplikowany proces zwłaszcza w kontekście IT. Bez względu na to, czy chodzi o stworzenie strony internetowej, czy aplikacji na urządzenia mobilne, zespół powinien składać się ze specjalistów skupiających się na różnych obszarach. Oprócz samych programistów muszą znajdować się w nim m.in. testerzy, graficy czy osoby odpowiedzialne za zarządzanie projektem. Dodatkowo potrzebne będzie opracowanie procesu, który pozwoli w rzetelny sposób ocenić umiejętności kandydatów oraz zgodność ich kompetencji z wymaganiami projektu.

 

 

W efekcie budowanie własnego zespołu IT wiąże się z dość dużymi kosztami, a przeważnie także z potrzebą stworzenia osobnego zespołu zajmującego się samą rekrutacją. To szczególnie trudne dla podmiotów, które dopiero wchodzą na rynek i nie mogą jeszcze pochwalić się solidną pozycją, która przyciągnie najlepszych kandydatów. W przypadku współpracy z software house wszystkie z tych czynności leżą po stronie zewnętrznej firmy. Przedsiębiorca, który chce zrealizować projekt, może w zasadzie skorzystać z gotowego, interdyscyplinarnego zespołu. Co więcej, firmy tego typu przeważnie zatrudniają szerokie grono specjalistów, którzy oferują wiedzę z zakresu różnych technologii.

 

 

Utrzymanie zespołu

To czynnik, który jest w pewnym stopniu powiązany z poprzednim punktem. Po zbudowaniu zespołu trzeba także go utrzymać – to z kolei wiąże się z wydatkami nie tylko na same pensje, lecz także m.in. szkolenia czy narzędzia. Do tego warto zwrócić uwagę, że projekty IT przeważnie dzielą się na odrębne etapy, w których poszczególni członkowie zespołu mogą mieć mniej lub więcej pracy. Dla przykładu architekci będą najistotniejsi na początku realizacji, z kolei rola testerów staje się istotniejsza bliżej końca projektu. W związku z tym może pojawić się sytuacja, w której pracownicy nie mają wystarczająco wielu zadań, a jednocześnie wciąż generują koszty dla firmy.

 

 

To kolejny problem, który można rozwiązać z software house. Zewnętrzna firma zajmująca się produkcją oprogramowania ma do dyspozycji sporą liczbę pracowników, którzy mogą bez większych problemów dostosować się do obecnego etapu projektu. Dzięki temu można liczyć na wzrost wydajności, jak również obniżenie kosztów.

 

 

Kontrakty i gwarancja ukończenia projektu

Choć problemy na tym polu są dość rzadkie, należy mieć na uwadze, że zatrudnienie własnego zespołu może wiązać się z pewnymi wypadkami, które utrudniają ukończenie projektu. Niekiedy potrzebne będzie na przykład zastąpienie pracownika kimś innym, z kolei w innych przypadkach może okazać się, że dotychczas wykonana praca stoi na zbyt niskim poziomie. W przypadku software house ryzyko jest znacznie mniejsze – firma podpisuje kontrakt z jasno określonymi wymaganiami i oczekiwaniami wobec drugiej strony. Warto przy tym zadbać o klarowne opisanie konsekwencji w razie złamania postanowień umowy, co pozwoli zabezpieczyć obydwa przedsiębiorstwa.

 

 

Współpraca w zespole

Umiejętności techniczne to nie jedyna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę przy tworzeniu własnego zespołu programistów. Równie ważna – jeśli nie ważniejsza – jest komunikacja w firmie. Jest to jednak czynnik, który będzie dość ciężki do sprawdzenia na etapie rekrutacji: ewentualne problemy mogą niekiedy być widoczne dopiero w trakcie realizacji projektu. Korzystając z usług software house, można za to liczyć na natychmiastowy dostęp do zgranego zespołu, który prawdopodobnie pracuje razem już od wielu lat. To natomiast przekłada się na lepszą organizację i sprawniejsze wykonanie projektu.

 

 

Kontrola nad projektem

To punkt, w którym własna kadra programistów ma wyraźną przewagę. Nadzorowanie bieżącej pracy wewnętrznego zespołu jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku współpracy z zewnętrzną firmą, choć należy zaznaczyć, że rzetelna ocena wymaga odpowiedniego zrozumienia kodu i umiejętności technicznych. Warto jednak pamiętać, że stawiając na zaufany software house, można liczyć na stuprocentową pewność w kwestii jakości kodu oraz sprawnej realizacji zadań. Mimo tego przy niektórych projektach lepiej sprawdzi się wewnętrzny zespół IT. To szczególnie istotne w przypadku stron i aplikacji, w których ścisła ochrona danych i kontrola przepływu informacji ma kluczowe znaczenie.

 

 

Wsparcie w razie ewentualnych problemów

Pod tym względem sporo zależy od szczegółów umowy z wybranym software house, jednak przeważnie można liczyć na solidne wsparcie zarówno w trakcie realizacji, jak i po wypuszczeniu produktu na rynek. W wielu przypadkach ewentualne problemy są rozwiązywane jeszcze zanim będą mieć realny wpływ na jakość strony, aplikacji czy programu. Choć przy korzystaniu z własnego zespołu zakres wsparcia również będzie bardzo szeroki, argumentem na rzecz software house jest m.in. rozległe doświadczenie przy realizacji różnorodnych projektów. Dzięki temu pracownicy tego typu firm mogą sprawnie reagować na nieoczekiwane sytuacje i zastosować sprawdzone rozwiązania, które pomagały naprawiać problemy przy wcześniejszych realizacjach.

 

 

Podsumowanie: software house to przeważnie lepszy wybór

software house zalety

 

Co wybrać – software house czy własny zespół IT? W większości projektów to właśnie ta pierwsza opcja będzie lepszym rozwiązaniem, choć decyzja w pewnym stopniu zależy od charakterystyki projektu. Wśród najważniejszych zalet współpracy z software house znajdują się:

  • niższe koszty,
  • większa elastyczność,
  • łatwiejszy dostęp do wiedzy specjalistów z różnych dziedzin,
  • przeważnie sprawniejsza współpraca wewnątrz zespołu.

Wewnętrzny zespół sprawdzi się za to lepiej w sytuacjach, gdzie podstawą jest ścisła kontrola danych. Zazwyczaj jednak to właśnie software house jest odpowiednim wyborem – zarówno przy niewielkich, jak i bardzo złożonych projektach.

 

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się zatrudnienie własnego zespołu IT od współpracy z software house?

Własny zespół IT wymaga czasu i zasobów na rekrutację oraz utrzymanie, a także budowanie i zarządzanie wewnętrznymi procesami. Współpraca z software house zapewnia natomiast dostęp do gotowego zespołu specjalistów bez potrzeby zajmowania się rekrutacją czy utrzymaniem kadry.

Jakie są główne zalety współpracy z software house?

Główne zalety to niższe koszty, większa elastyczność, łatwiejszy dostęp do wiedzy specjalistów z różnych dziedzin oraz przeważnie sprawniejsza współpraca wewnątrz zespołu.

Czy utrzymanie własnego zespołu IT jest droższe niż współpraca z software house?

Tak, utrzymanie własnego zespołu IT jest zazwyczaj droższe ze względu na wydatki na pensje, szkolenia, narzędzia oraz zarządzanie zmiennym zapotrzebowaniem na pracę w różnych etapach projektu.

Jak software house radzi sobie z różnymi etapami projektu?

Software house dysponuje dużą liczbą pracowników, którzy mogą łatwo dostosować się do obecnego etapu projektu, zwiększając wydajność i obniżając koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Eryk Kałużny Codium Eryk Kałużny

Zainteresowany designem, fotografią i wszelką inną aktywnością artystyczną. W życiu prywatnym jeździ na rowerze szosowym i słucha muzyki elektronicznej.

Kategorie

Popularne wpisy

Odbierz darmowy poradnik
Jak stworzyć konwertujący landing page

Odbierz Ebook'a