Co to jest landing page? Jak stworzyć skuteczny landing page - Codium | Software House

Co to jest landing page? Jak stworzyć skuteczny landing page

Wszystkie Marketing Projektowanie Strony internetowe
02/03/2022
4 min

Zastanowimy się dzisiaj czym jest landing page i jak prawidłowo stworzony landing może pomóc firmie w sprzedaży lub pozyskiwaniu większej ilości potencjalnych klientów. Jest to strona internetowa, która zachęca użytkownika do podjęcia określonych przez nas działań. Landing page (strona docelowa) różni się od strony głównej tym, że strona główna posiada wiele różnych informacji o firmie wraz z licznymi linkami, prowadzącymi do innych podstron.

Jak wygląda struktura Landing Page'a? Przepisów jest kilka.

Post ten będzie mieszaniną wiedzy marketingowej oraz UX. To właśnie to połączenie pomoże nam stworzyć najskuteczniejszą stronę docelową. Skupimy się na tym jakie będą jej elementy, jak ważne jest rozmieszczenie ich na stronie oraz kolejność. Strony docelowe zawsze projektowane są w ten sposób, by zwiększały konwersję. Projektuje je się na potrzeby określonych kampanii marketingowych.

Przykład Landing Page

Przykład dobrego rozmieszczenia treści na landing page’u.

 

Skupmy się teraz na skumulowaniu najważniejszych składowych dobrego Landing Page’a, opierając wiedzę na istniejących już stronach, które skutecznie pozyskują leady:

 • Niewiele linków do innych podstron. Nie chcemy aby użytkownik, który właśnie wszedł na naszą stronę z zamiarem odnalezienia konkretnej odpowiedzi był rozpraszany innymi informacjami. Skuteczny landing page składa się zazwyczaj z jednego wyraźnego wezwania do działania. Spraw, aby wezwanie do działania z jego strony było bardzo widoczne.
 • Dowód społeczny. Ukazanie opini klientów, lub referencji innych firm zawsze wzbudzi zaufanie u nowego użytkownika
 • Pokaż ofertę, która rozwiąże problem użytkownika. Może to być również Twoja historia lub opinia innych
 • Chwytliwa sprzedażowa kopia treści z górnej części na dole strony. Umieszczenie na dole krótkiej informacji podsumowującej dane wezwanie z przyciskiem CTA to już konieczność by użytkownik wiedział co ma zrobić. Scrollowanie na górę strony będzie mało wygodne.

Pierwsze, na czym musisz się skupić przy kreacji to myślenie projektowe (design thinking).

Design Thinking

Dlaczego potrzebujesz dobrej strony docelowej?

Błędem, na który nie możemy sobie pozwolić podczas projektowania Landing Page’a jest wysyłanie ruchu z danej kampanii reklamowej na stronę główną. To może wprowadzić użytkownika w dezorientację. Strona docelowa może być połączona bezpośrednio z daną kampanią. Powinna ona odzwierciedlać obrazy oraz język użyty w reklamie lub materiałach marketingowych, które pozostawia naszego gościa w komforcie, że trafił tam gdzie powinien. Landing Page tworzy się po to, by utrzymać uwagę użytkowników na danym celu, co nie dzieje się np. na naszej stronie głównej gdzie użytkownik zalewany jest różnymi informacjami

Treści na landing page'u.

Pierwsze wrażenie będzie kluczowe. Masz dosłownie kilka sekund na zwrócenie uwagi odbiorcy – jeśli już go zatrzymasz, nie możesz pozwolić sobie na to by po chwili przestał być już zainteresowany. Klucze do dobrego pierwszego wrażenia na Twoim nowym landing pagu to:

 • jasno określony nagłówek,
 • przemyślany marketingowo-graficzny projekt,
 • wizualizacje,
 • stanowcze, powtarzające się przyciski, które wzywają do działania (CTA).

Przedstawione wyżej cztery elementy współgrają ze sobą, tworząc pierwsze wrażenie odbiorcy. Zanim zaczniesz projektować własny landing page, dobrą praktyką jest zapoznanie się z tym co robi konkurencja. Czy wszyscy robią długie landingi sprzedażowe? Być może robią serie stron tworząc tzw. lejek sprzedażowy? Gdy zorientujesz się co się dzieje w branży, możesz zastanowić się nad własną kreacją. Czy zdecydujesz się pójść ich śladem, czy też postanowisz zboczyć z toru robiąc coś zupełnie nowego?

Przykład dobrego landing page

Przykład dobrze przemyślanego Landing Page’a (www.contentwriter.pl)

Najważniejszy element Landing Page'a? CTA.

Co będzie wezwaniem do działania na Twoim landing page? Ogólnym wezwaniem będzie przycisk, ale może zdarzyć się, że będzie to formularz lub link. Skupmy się na przycisku, ponieważ dobrze zoptymalizowany może nawet podwoić konwersję.

Jego kolor może okazać się kluczowy, choć ciężko określić jeden który zawsze będzie złotym środkiem. Musi on zdecydowanie wyróżnić się na tle ogólnej kolorystyki landing page’a. Jego kontrast musi przyciągnąć uwagę użytkownika. Jeśli wykorzystałeś do swojego projektu jasne błękity czy też zielenie spróbuj zrobić CTA w kolorze czerwieni – pomarańczu.

Na przykładzie jednej witryny, zmiana koloru przycisku CTA z zielonego na czerwony, ukazała że konwersja zwiększyła się o 21%!

Wytłumaczeniem mogł być fakt, że cała strona była w kolorach zieleni. Niekontrastowy przycisk nie wyróżnił się co nie zmuszało użytkownika do podjęcia działania. Nie jest to jednak stałym przepisem, w psychologii kolor czerwony może również dać odbiorcy znak „stop” jeśli użyjemy go niestosownie.

Istotne jest również umieszczenie przycisku. W zależności od długości Landing page, jeśli Twoja strona jest krótka wystarczy umieścić jeden przycisk CTA. Ważne jest też, w przypadku dłuższego landing page’a by pojawiał się w dłuższych odstępach czasowych. Zadbaj też o to, by użytkownik nie musiał go długo szukać na stronie.

Testowanie Twoich rozwiązań na landing page’u (przez dwa tygodnie lub miesiąc) może przynieść ogromne korzyści oraz zmaksymalizować konwersję w czasie trwania kompanii marketingowej.

Zrozumienie klienta docelowego

Kumulując jak najwięcej informacji o Twoich odbiorcach, pozwoli na najlepsze dopasowanie struktury landinga. Poza danymi demograficznymi jest jeszcze kilka pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć. Skąd pochodzą goście? Czy trafili do Ciebie z reklamy? Czy może pochodzili z kampani PR? Czy wiecej wejść masz z mediów społecznościowych?

Podsumowanie - dobre praktyki budowania Landing Page'a.

Powiedzieliśmy sobie trochę o tworzeniu landingów, spróbujmy to podsumować listą kontrolną, która pomoże Ci w tworzeniu Twojego nowego skutecznego Landing page:

 • każda strona docelowa ma jeden cel konwersji,
 • tworząc kampanię reklamową, użyj swojego landing page’a do przekierowania zamiast do strony głównej,
 • niech CTA wyróżni się na tle innych treści,
 • Nie zapomnij o testowaniu swoich rozwiązań.

Dobrze zaprojektowane Landing page mogą maksymalizować konwersję. Opanowanie tworzenia dobrych landingów decyduje o sukcesie Twojego biznesu. Landing page nie różnią się za wiele od projektowania innych podstron, jednak wymagają nieco innej wiedzy. Jeśli chcesz byśmy pomogli Ci zaprojektować Twoje strony docelowe – napisz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Eryk Kałużny Codium Eryk Kałużny

Zainteresowany designem, fotografią i wszelką inną aktywnością artystyczną. W życiu prywatnym jeździ na rowerze szosowym i słucha muzyki elektronicznej.

Kategorie

Popularne wpisy