Projektuj jak profesjonalista! 5 najważniejszych zasad projektowania graficznego - Codium | Software House

Projektuj jak profesjonalista! 5 najważniejszych zasad projektowania graficznego

Projektowanie Wszystkie
05/06/2024
5 min

Chcesz zacząć swoją przygodę z projektowaniem graficznym, ale nie wiesz jak? Sprawdź pięć podstawowych zasad, dzięki którym będziesz robić to jak profesjonalista.

Graphic design – co to jest?

Projektowanie graficzne to jedna z dyscyplin sztuk wizualnych. Graphic design polega na tworzeniu elementów graficznych. Sztuka ta wykorzystywana jest do przekazywania odbiorcom pewnych informacji za pomocą obrazów i ich organizacji. 

Graphic design jest mocno związany z komunikacją wizualną, której celem jest zapewnienie czytelności przekazywanych treści.

Zasada 1 – zacznij od podstaw

Przygotowanie do projektu może być kluczowym elementem. Dobrze określony cel pozwoli na sprawne projektowanie oraz spełnienie oczekiwań klienta. Ważne jest, aby obie strony miały świadomość, jaki efekt będzie satysfakcjonujący. 

Dobrą praktyką jest posługiwanie się na tym etapie inspiracjami, np. pokazując poprzednie realizacje – pozwolą one na określenie oczekiwanego stylu i klimatu grafik.

 

strona internetowa _example_view

Kolejnym etapem przygotowań jest decyzja, jakich narzędzi użyjemy i w jakim zakresie. Zaplanowanie zadań i dobranie do nich odpowiednich metod ułatwi wykonanie projektu. Możesz skorzystać z darmowych produktów takich jak Figma, Canva lub płatnych rozwiązań od Adobe, takie jak Photoshop, InDesign czy Illustrator.

Zasada 2 – kompozycja

Ważnym elementem projektu jest kompozycja. To jeden z pierwszych aspektów, na jaki użytkownik zwraca uwagę. Odpowiedni dobór kompozycji może sprawić, że nasz projekt będzie czytelny, przejrzysty i spodoba się odbiorcom. 

Istnieją trzy podstawowe typy kompozycji: 

  • centralna – najważniejsze elementy grafiki są umieszczane w centralnej jej części, a informacje dodatkowe znajdują się w bocznych częściach,

kompozycja_centralna

  • otwarta – polega ona na rozmieszczeniu elementów w taki sposób, że wychodzą poza ramy grafiki (np. ucięte zdjęcie), ten rodzaj jest spotykany często w plakatach czy banerach,

kompozycja_otwarta

  • zamknięta – jest to przeciwieństwo kompozycji otwartej, każdy z elementów musi być tak umiejscowiony, aby nie wychodził poza kadr.

kompozycja_zamknieta

 

Zasada 3 – kontrast

Kontrast jest często najbardziej istotną wizualnie atrakcją projektu. Elementy grafiki nie powinny być do siebie zbyt podobne i monotonne kolorystycznie. Dopasowanie odpowiedniej i zróżnicowanej kolorystyki jest kluczowym elementem projektu.

Wyróżnienie kontrastującym kolorem może pomóc w ustanowieniu hierarchii i podkreślić odpowiednie elementy. Grafika zbudowana na zasadach kontrastu – wykorzystująca zróżnicowane kolory, style, fonty – bardziej przykuwa wzrok. 

Przykładem może być jeden wyróżniający się kolor, który występuje w różnych elementach strony, np. jako motyw kolorystyczny na grafikach lub jako podkreślenie konkretnego elementu.

 

kontrast _example_view

Stosowanie kontrastu w projektowaniu graficznym nie tylko pomaga wyróżnić dane elementy, ale też może zwiększyć czytelność i funkcjonalność grafiki.

Zasada 4 – funkcjonalność

Kolejnym bardzo ważnym elementem podczas projektowania graficznego jest zwrócenie uwagi na funkcjonalność. Zawsze należy sprawdzić, czy to, co stworzyliśmy, spełnia swoje zadanie, np. w czytelny i jasny sposób informuje odbiorcę o ofercie. 

W jaki sposób upewnić się, że tak jest? Na początku należy wykonać badania użytkowników – upewnić się, do kogo ma trafić ten komunikat i dostosować go do wymagań danej grupy odbiorców. Następnie ważne jest, aby sprawdzić, czy przekaz jest dostępny – na różnych urządzeniach, dla osób z różnymi ograniczeniami.

 

funkcjonalność _example_view

Zasada 5 – spójność

Spójność z innymi elementami graficznymi oraz z marką jest kolejnym niezwykle ważnym elementem projektowania graficznego. Obecnie możliwości ulepszenia grafik jest tak wiele, że łatwo się w tym zatracić. Ważne jest, aby każdy projekt nie tylko był zgodny z poprzednimi czterema zasadami, ale również współgrał z ogólną koncepcją estetyczną firmy, strony czy większego projektu.

 

spojnosc

Najważniejsze zasady projektowania graficznego – podsumowanie

Powyższe pięć zasad projektowania graficznego to dobry początek, aby rozpocząć swoją przygodę w tej dziedzinie. Mimo że wiele dodatkowych czynników będzie wpływać na ostateczny projekt, warto zawsze z tyłu głowy mieć te podstawowe zasady, dzięki którym unikniemy błędów podczas projektowania.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest projektowanie graficzne?

Projektowanie graficzne (ang. graphic design) to jedna z dyscyplin sztuk wizualnych, która polega na tworzeniu elementów graficznych. Sztuka ta wykorzystywana jest do przekazywania odbiorcom pewnych informacji za pomocą obrazów i ich organizacji.

Od czego należy zacząć projekt graficzny?

Projektowanie graficzne należy rozpocząć od określenia celu projektu, oczekiwań klienta oraz wyboru narzędzi, jakich do niego użyjemy. Na tym etapie warto posługiwać się inspiracjami, a także doszkalać się z obsługi kolejnych programów do grafiki.

Jakie są programy do projektowania graficznego?

Istnieje wiele programów do projektowania graficznego. Dostępne bezpłatnie są np. Canva lub Figma. Płatne popularne programy to np. abonamentowe rozwiązania od Adobe, takie jak Photoshop, InDesign czy Illustrator.

Jakie są typy kompozycji?

Możemy wyróżnić trzy podstawowe typy kompozycji – centralną (najważniejsze elementy są umieszczane w centralnej części), otwartą (elementy mogą wychodzić poza ramy grafiki) oraz zamkniętą (żaden z elementów nie może wychodzić poza kadr).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Eryk Kałużny Codium Eryk Kałużny

Zainteresowany designem, fotografią i wszelką inną aktywnością artystyczną. W życiu prywatnym jeździ na rowerze szosowym i słucha muzyki elektronicznej.

Kategorie

Popularne wpisy